Çin’e ulaşmak için pedal çeviriyorlar

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Fransa’dan Çin’e gitmek üzere 7 ay önce bisikletleriyle yola çıkan Fransız çift, Kastamonu’nun Hanönü ilçesine ulaştı.

Fransa’nın Poitiers kentinden yola çıkan matematik öğretmeni Nicolas Besson (27) ve eşi müzik öğretmeni Camilla Cowouse (29), Almanya, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan güzergahlarını geçerek Türkiye’ye geldi. Ocak ayında İstanbul’a ulaşan Fransız çift, Kocaeli, Bolu, Karabük üzerinden Kastamonu’nun Hanönü ilçesine ulaştı.

Besson, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fransa’dan Çin’e kadar 15 bin kilometre yol katetmeyi planladıklarını söyledi.

Hanönü’ye kadar 6 bin kilometre yol aldıklarını belirten Besson, “Buradan Sinop’a geçerek Samsun, Trabzon, ve Rize Karadeniz sahil yolunu takip edeceğiz. Yolculuğumuz boyunca 25 ülkeyi gezmeyi planlıyoruz. Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan gibi ülkeleri geçerek Çin’in başkenti Pekin’e ulaşmayı amaçlıyoruz” dedi.

Cowouse ise kendisinin keman ve darbuka çaldığını aktararak, gittiği yerlerde mini konserler verdiğini dile getirdi.

Değişik müzik gruplarıyla tanıştığını ifade eden Cowouse, “Yolda çadır kurup dinleniyoruz. Bazen lokantalarda bazen de kendi yaptığımız yemekleri yiyoruz. Gezi boyunca yememize ve uykumuza çok dikkat ettik. Gezi için kişi başına günlük en fazla 5 avro harcıyoruz. Türk yemeklerini çok beğendik” diye konuştu.

Cowouse, Çin’den trenle Rusya’ya geçeklerini, 2017 yılının temmuz ayında da Fransa’ya dönerek yolculuklarını tamamlamayı düşündüklerini kaydetti.

Bir vatandaşın yemek ve çay ikram ettiği çift, daha sonra ilçeden ayrıldı.