Maçka “turizm kenti” ilan edilecek

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Doğal güzellikleri, kültür varlıkları ve tarihi yapısıyla dört mevsim turistlerin ilgisini çeken Trabzon’un Maçka ilçesi, Türkiye’nin 10 turizm kentinden biri ilan edilecek.

Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, doğa severlerin Trabzon tercihinde son yıllarda ilk sırayı alan Maçka’nın, 4 bin yıllık tarihi geçmişinin izlerini ve kültürünü, doğal güzellikleriyle turizmin hizmetine sunduğunu söyledi.

İlçenin tarihi, kültürel ve doğal yapısıyla bölgenin en önemli turizm merkezlerinden olduğunu vurgulayan Koçhan, “Sümela Manastırı, Vazelon Manastırı, Kuştul Manastırı, Kiraz, Labazen, Kulindağı, Mağura, Figanoy, Lişer ve Hocamezarı gibi birçok mesire yeriyle öne çıkan Maçka, kaynak suları, temiz havası ve doğasıyla bütünleşen güzelliklerinin yanı sıra balık ağırlıklı mutfak kültürü ve Hamsiköy sütlacıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. Maçka ilçesi artık turizmde bir marka haline geldi” diye konuştu.

Koçhan, Maçka’nın, Türkiye’nin 10 turizm kentinden biri ilan edileceğinin, kentte yapılan Kültür ve Turizm Bölge Çalıştayı’nda ifade edildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Kültür Bakanlığı yetkililerince, ‘Türkiye turizm stratejisi uyarınca ülke genelinde ilan edilmesi düşünülen 10 turizm kentinden bir tanesi de Trabzon ili Maçka ilçesidir’ denildi. Bölgemizde turizm alanında en fazla yükü çeken Maçka ilçesi olarak çok şükür iyi bir noktadayız. İlçemize gelen turist sayısını artırmak ve misafirlerimizin bu bölgeye tekrar gelmesini sağlamak adına gerekli bütün çalışmaları yerel yönetimler olarak gerçekleştiriyoruz. Trabzon’da gerçekleştirilen Kültür ve Turizm Bölge Çalıştayı’nda Maçka’mız Türkiye’nin 10 turizm kentinden biri olarak ilan edilecek olması bizleri mutlu etti. Ben özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Süleyman Soylu başta olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mahir Ünal’a ilçe halkım adına teşekkürlerimi sunuyorum.”