4. Sihirli Mikrofon Radyo Ödülleri sahiplerini buldu

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Müzik dünyasından ünlü isimlerin katıldığı etkinlikte, Okan Bayülgen onur ödülü, Geveze, Bedirhan Gökçe ve Afrikalı Ali ise özel ödül kazandı. Fatih Belediye Başkanı Demir: – “Bir rekor kırıldı. 3 milyon 500 binden fazla oy kullanıldı” dedi.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirilen gecede konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, radyonun 110 yıldır hayatı daha anlamlı kıldığını belirterek, “Siz değerli radyocular, hayatımızın her anında bizimlesiniz. Aslında bir zamanlar televizyon ve kitle iletişim araçları yaygınlaşınca, papucunuzun dama atılacağı düşünülüyordu ama öyle olmadı. Zümrüdü Anka kuşu gibi küllerinizden yeniden doğdunuz. Benjamin Button gibisiniz. Gün geçtikçe daha da gençleşiyorsunuz, ağırlıklarınızdan kurtuluyorsunuz” dedi.
Demir, töreni izlemek üzere, Türkiye’nin birçok şehrinden radyocunun geldiğini kaydederek, “Bir rekor kırıldı. 3 milyon 500 binden fazla oy kullanıldı” diye konuştu.

“Sihirli Mikrofon Onur Ödülü”nü kazanan Okan Bayülgen’e ödülünü Mustafa Demir takdim etti. Bayülgen, radyonun bir müzik kutusu olmadığına dikkati çekerek, “Radyo insanlarla var olabilen bir iletişim aracı. Bunu bilmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Gecede “Sihirli Mikrofon Özel Ödülü”nü, Geveze, Bedirhan Gökçe ve Afrikalı Ali kazandı. Ödülleri takdim eden TRT Genel Müdürü Şenol Göka kısa konuşabilmek için uzun süre düşünmek gerektiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Hep tanımlamaya çalıştığım gibi, radyocular gerçekten kahraman kişilikli insanlar. Onlar görünmeden sevdiler, sevildiler. Dolayısıyla da bir olayın coşkusunu kutlarken bile daha çok gösteriye dönük olanlar ortalıkta oldukları halde onlar sessizce, olayın kahramanı oldukları halde sessizce uzaklaşmayı bildiler. O yüzden hepsini kahraman addediyorum.”

Bedirhan Gökçe, radyoculukta 23 yılı geride bıraktığını belirterek, “Arabanın antenine kurdeleyi bağladığımız günden bu güne kadar geçen süreç. Çok fazla emek verdik” diye konuştu.

Geveze ise karmaşık duygular içinde ve çok heyecanlı olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti:
“Birçok insan, bizim gibi şov yapan radyocuların eğlendirmek dışında bir vasfı olmadığını düşünür. Ben aksini düşünüyorum. Aramızda genç ya da bizim yaşımızda arkadaşlar var. Hiç fark etmez. Dinleyicilerimiz bizden bir şeyler öğreniyor. Gerçekten çok iyi radyocular var Türkiye’de. Çok inanıyorum ve kalpten söylüyorum bunu. Bugün ödül alacak bütün radyocular, inanılmaz başarılı arkadaşlarım. Herkese bugünlerde ihtiyacımız olan tek bir şeyi öğretmeye çalışalım. Kaybettiğimiz bir şey bu aralar. Merhametimizi kaybettik. Merhametimizi hatırlatalım. Çok ihtiyacımız var.”
Etkinlikte ödül takdim eden klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, radyolarda enstrümantal müziğe de yer verilmesini istedi.

Ödül kazananlar

19 dalda ödülün verildiği etkinlikte, “Yılın En İyi Ulusal Radyosu” Power Türk, “Yılın En İyi Yerel Radyosu” TRT İstanbul Kent Radyo, “Yılın En İyi Pop Müzik Radyosu” Kral Pop, “Yılın En İyi Yabancı Müzik Radyosu” Number 1 FM, “Yılın En İyi Slow Müzik Radyosu” Slow Türk, “Yılın En İyi Halk Müziği Radyosu” Medya FM, “Yılın En İyi Üniversite Radyosu” Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Radyosu, “Yılın En İyi Arabesk Radyosu” Ankara Aşk FM, “Yılın En İyi Talk (Konuşan) Radyosu” Alem FM oldu.
A Haber Radyo “Yılın En İyi Haber Radyosu”, Radyo Spor “Yılın En İyi Spor Radyosu”, Moral FM “Yılın En İyi Tematik Radyosu”, Karnaval.com “Yılın En İyi Dijital Radyo Portalı”, İstanbul Ajansı da “Yılın En İyi İnternet Radyosu” ödülüne layık görüldü.
“Yılın En İyi Radyo Show Programı” ödülü Cem Arslan’ın “Gazoz Ağacı” programına, “Yılın En İyi Radyo Programı” ödülü Metro FM’den Pascal Nouma ve Kadir Çöpdemir’in “Aragaz” programına verildi. “Yılın En İyi Radyo Konuk Programı” ödülü HaberVezir Şefik’e, “Yılın En İyi Şiir Edebiyat Programı” ödülü Radyo 7’den Talga Bora Öge’ye, “Yılın En İyi Yerel Radyo Programı” ödülü ise Radyo 2000’den Baydamar Ersin’e takdim edildi.
Kategori dışında değerlendirilen “Gelecek Vadeden Radyo Programcısı Ödülü”nü Uğur Bozdağ ile Doğancan Özadlı kazandı.
Gülben Ergen, Hayko Cepkin, Ayşe Hatun Önal, Cem Belevi, Gökhan Türkmen, Halil Sezai, Kolpa, Mustafa Ceceli ve Emre Kaya gibi ünlü isimlerin ödülleri takdim ettiği gecede, Enbe Orkestrası, Ferhat Göçer, İrem Derici, Zara, Kubat, Ozan Doğulu ve Grup 27 sevilen şarkıları yorumladı.