“Yüzen oteller” Muğla’ya 200 bin turist getirdi

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Mavinin her tonundaki rengini barındıran deniziyle devasa büyüklükteki lüks kruvaziyerlere ev sahipliği yapan Muğla, deniz aşırı yolculuğa çıkan turistlere doğasıyla unutulmaz bir tatil fırsatı sundu.

Doğal güzellikleri, tarihi yerlere ve Yunan adalarına yakın olması sayesinde kruvaziyer firmalarının dikkatini çekmeyi başaran Muğla’da, 200 bine yakın turist ve 70 binin üzerinde mürettebat kenti ziyaret etti.

Geçen yıl Muğla’nın Marmaris ilçesine 83 kruvaziyer ile 103 bin kişi, Bodrum’a 92 kruvaziyer ile 70 bin kişi, Fethiye’ye ise 31 kruvaziyer ile 24 bin 902 turist geldi.

Marmaris Liman İşletmeleri AŞ Genel Müdürü Şükrü Tugay, yaptığı açıklamada, 2015 yılında Marmaris Limanına 83 kruvaziyer gemi ile 103 bin yolcu ve 40 bin civarında mürettebatın geldiğini söyledi.

Bir önceki yıla oranla 2015’te kruvaziyer sayısında bir değişiklik olmazken yolcu sayısında yüzde 15’lik düşüş yaşandığını belirten Tugay, 2016 yılında da düşüşün devam edeceğinin öngörüldüğünü kaydetti.

Tugay, kruvaziyer turizminin her sene yükseliş trendinde olan bir sektör olmasına rağmen son 1-2 yıldır bir düşüşe girdiğini anlatarak, şöyle konuştu:

“Medyaya da yansımış olan İstanbul ve İzmir limanlarını iptal eden MSC firması gibi Norveç’in Cruise Line gibi birçok büyük kruvaziyer firmada Sultanahmet’teki elim olaydan sonra Türkiye’yi güzergahlarından çıkardılar. Bununla beraber Ortadoğu’daki karışıklıklar, Mısır, İsrail ve Lübnan limanlarının dahil olduğu Doğu Akdeniz çanağındaki rotanın birçoğunu yapılamaz hale kıldığı için bu tür rotadaki gemileri kruvaziyer firmaları diğer denizlere götürdüler. Genelde Batı Akdeniz’e, Adriyatik’e götürdüler.”

– “Marmaris’te iptaller yok”

Tugay, Marmaris Limanına gelecek olan kruvaziyer firmalarının iptalleri olmadığını, önceki yıllara göre düşüşlerin nedeninin ise Çin faktörü, Ortadoğudaki siyasi durum, Türkiye’deki elim olaylar ve Karadeniz’deki gemilerin rotadan çıkmaları olarak anlattı.

Kruvaziyer turizmindeki düşüşün nedenleri arasında sadece Türkiye’deki terör olayları olmadığına işaret eden Tugay, “Doğu Akdeniz’in genel istikrarsızlığı da söz konusu. Buna ilaveten yükseliş trendindeki yıllarda yeni rotalar açılmıştı. Bunların başında Karadeniz geliyor. Karadeniz’e giden gemiler mutlaka bizim limanlarımızda uğruyordu. Kırım savaşı, Rusya’nın ordaki ilhakı ile savaş ortamından dolayı onlarda iptal olunca olumsuz faktörler birbirinin üstüne adeta çığ gibi gelmeye başladı” dedi.

– “Firmalar Çin’e kruvaziyer yetiştiremedi”

Tugay, Çin’deki turizm hareketliliğinin artmasının ülkedeki kruvaziyer firmalarının çekilmesine de neden olduğunu, Çinli turistlerin kruvaziyer turizmini keşfedip kendi ülkelerindeki limanlarda tur düzenlemeye başlayınca nüfus yoğunluğundan dolayı firmaların gemi yetiştiremediğini dile getirdi.

Çinlilerin Avrupalı turistten daha fazla alım gücü olduğunu kaydeden Tugay, şunları kaydetti:

“Çin’deki seyahat edebilen kesimin gemi içindeki alışveriş miktarları, kumarhanelerdeki harcamaları daha yüksek. Birçok büyük firma Çin’e adeta akın etti. Bu akını gerçekleştirmek için ellerinde yeterli gemi olmadığı için de bizdeki mevcut hattaki gemileri de alıp götürdüler. Bundan batı Akdeniz’de zarar gördü, Fransa’da, Türkiye’de zarar gördü ama en çok Doğu Akdeniz havzasındaki ülkeler zarar gördü. Kendileri de bu bölgeden çıkmak için yeni destinasyon arıyorlardı.”