‘Okuma’ aşkıyla sahaf oldu

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Maddi imkansızlıklar nedeniyle ilkokuldan sonra eğitimine devam edemeyen Resul Açıkel, kitap sevgisini 45 yıldır kente sahaflık yaparak gideriyor. Kendisi okuyamasa da 6 çocuğunu da okutarak üniversiteden mezunu yapmanın mutluluğunu yaşayan Açıkel, mesleğe başladığı günden bu yana sürekli okuyarak gençlere örnek oluyor.

Açıkel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sahaflığın sadece bir kitabı alıp satmak anlamına gelmediğini söyledi.

Bu mesleği yapanların azaldığını anlatan Açıkel, “Bu, bir bütünleşmedir. Bir şehirle ve buradaki kitaplarla bütünleşmedir. Sahaflıkla kitapların arasında size üç boyutlu bir dünya açıyormuş gibi oluyor. Onun içini doldurmanız önemli. Sadakat, aşk ve bağlılık mesleğidir sahaflık” diye konuştu.

Gençliğinde ailesiyle İstanbul’da yaşadığını anlatan Açıkel, maddi imkansızlıklar nedeniyle ilkokuldan sonra eğitimine devam edemediğini belirterek, İçimde hep kitap ve okuma aşkı vardı, sadece sahaflar için değil, okumak ve öğrenmek her insan için bir ihtiyaçtır”dedi.

”Mesleğe başladığım günden bu yana okuyorum”

Açıkel, gerçek sahafın 10 bin kitabı her şeyiyle bildiğini aktararak, “Mesleğe başladığım günden bu yana okuyorum. Sayısını bilmiyorum tabii ama sanat, edebiyat ve tarih okumayı seviyorum. Şu an 5 bin kitabım var, elimize farklı eserler de geliyor, tarihi denilecek nitelikte kitaplar, Nutuk kitabının Osmanlıca baskısı mesela ve tarihi Bedesten Çarşısı’nın geçmişteki fotoğrafları yer alıyor” şeklinde konuştu.

”Biz toprağa atılan bir tohum gibi olduk onlar için”

Yaşı ilerledikçe okuma aşkının da artığını dile getiren Açıkel, Edirne’de evlendiğini ve 6 kızının olduğunu söyledi.

Eğitimini devam ettirememenin içinde ukde kaldığını dile getiren Açıkel, “Eğitim-öğretim içimde hep bir hayaldi. 6 kızım var hepsi üniversite mezunu. Öğretmen ve memur oldular. Kendim okuyamadım ama kızlarımı okuttum. Onların içinde de kitap sevdalıları var. Hepsi okuyan çocuklar. Böyle cahil bir adamdan güzel bir ağaç meydana çıktı. Biz toprağa atılan bir tohum gibi olduk onlar için. O meyveler güzel çıktı” şeklinde konuştu.