Merkel’den Teröristlere Kınama

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye’de, Türkiye’de, Fransa’da ya da Almanya’da olsun, teröristlerin bütün özgür insanların ve bütün insanlığın düşmanı olduğunu söyledi.

Merkel, SultanAhmet’teki terör hücumsına dair Başbakanlık’ta yaptığı açıklamada, Türk makamlarından hücumda en az 8 Alman vatandaşının öldüğü bilgi kapasitesi aldıklarını, fakat bu sayının artıp artmayacağının bilinmediğini ifade etti.

Hayatını kaybedenlerden ötürü üzgün olduğunu ve yakınlarına başsağlığı dilediğini bildiren Merkel, hayatını kaybedenlerin ailelerinin yalnız olmadığını kaydetti.

Merkel, bu hücumdan büyülenen Alman vatandaşlarıyla ilgilenmek amacıyla Almanya Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının Türkiye’de olduğunu bildirdi.

“Erdoğan ve Davutoğlu üzüntülerini aktardı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü de dile getiren Merkel, Erdoğan ve Davutoğlu’nun Türk hükümetinin ve Türk halkının derin üzüntülerini kendine aktardıklarını kaydetti.

Terörün bugün İstanbul’u, oldukça evvel de Paris, Kopenhag, Tunus ve bir fazla şehri vurduğunu hatırlatan Merkel, “Uluslararası terör, hedeflerini değişik yerlerden seçiyor. Gayesi ise hep aynı: Özgür toplumlardaki hür yaşantımız. Suriye’de, Türkiye’de, Fransa’da ya da Almanya’da olsun, teröristler bütün özgür insanların, evet bütün insanlığın düşmanıdır” ifadesini kullandı.

Bakanlar Kurulu inanılmaz toplandı

Merkel, açıklamanın sonrasında Bakanlar Kurulu’nun inanılmaz toplanacağını, burada kendisiyle eş güdümlü Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in bakanları bilgilendireceğini söyledi.

Ekim ayında Ankara’da 100’ün üzerinde bireyin hayatını kaybettiği bir terör hücum yapıldığını, bugün de İstanbul’un kalbinin ortasında canice bir eylem gerçekleştiğini ifade eden Merkel, “Biz Almanlar yine yine terörün amacı bulunan Türkiye’deki insanları unutmayalım” olarak konuştu.