Araçlarda Benzin Yerine Su Teknolojisi

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Otomobil kullananlar için en önemli sorunsallardan biri elbette ki yakıt tasarrufudur. Araba alınırken bile öncelikle bakılan şeylerden biri, birim başına harcanan yakıttır.

Mercedes-Benz Vision Van Duyuruldu!

Gelişmiş seviyedeki benzinli motorlar dahi kullandıkları yakıtın beşte birini israf ederler. Bunun çok büyük bir israf olduğunu tartışmaya bile gerek yok. Hatta yüksek motor hızlarında benzinin bir kısmı motoru soğutmak için kullanıldığı için yapılan israfın miktarı da artıyor.

Su destekli motor gücü

Bosh tarafından tanıtılan su destekli enjeksiyon sistemiyle israfın önüne geçilebilecek. Bu teknoloji sayesinde özellikle yüksek hızlarda %13‘e kadar yakıt tasarrufu yapılabilecek.

Su ile tasarruf modelinin üç ve dört silindirli benzinli motorlarda verimli olarak kullanılacağı da ifade ediliyor.

Diğer bir ilginç noktaysa su bazlı enjeksiyon teknolojisiyle araçların verimliliği de arttırılabilecek. Bu sistem turboşarjlı motorlardan daha fazla güç sağlayabiliyor.

araclarda-benzin-yerine-su-teknolojisi-1.jpg

Peki, bu yeni teknoloji nasıl çalışıyor? Su bazlı sistemin temeli motorlarla ilgili basit bir mekaniğe dayanıyor. Motorun su kaynatmasına izin verilmemelidir. Günümüzde bunun yaşanmaması için motora her zaman fazladan yakıt enjekte edilir. Yakıt, motoru soğutarak buharlaşır.

İşte bu fazladan yakıt yerine su kullanılabilecek. Yakıt yanmadan hemen önce enjekte edilen su buğusu, motorun soğumasına yardımcı oluyor. Suyun buharlaşma ısısının çok daha yüksek olması da etkin bir soğuma sağlıyor.

Motora eklenecek bir depodan oluşan sistem yüz kilometre başına birkaç yüz mililitre su kullanıyor. Tek yapılması gereken de bin kilometrede bir depoyu su ile doldurmak oluyor.

Bu teknolojiyi sunan ilk araç, BMW M4 GTS‘i olacak.