Sağlıkçıların sıhhatli yaşam reçetesi bisiklet

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Tekirdağ Sağlık Pedal Grubu sözcüsü ilaç mümessili Faruk İlker Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık alanında hizmet veren kişilerle sağlık için bisiklet kullanmayı isteyen herkesi bir araya getirmek amacıyla grubu kurduklarını söyledi.

Sağlık alanında hizmet veren doktor, eczacı, hemşire gibi pek çok sağlıkçının grup üyesi olduğunu belirten Uzun, “Tekirdağ’da bu farkındalığı arttırmak adına bisiklet kullanarak örnek oluyoruz ve etrafınızdaki insanlara sağlıklı yaşamla ilgili çok güzel bir örnek teşkil etmeye çalışıyoruz” dedi.

Uzun, bisiklet kullanmanın sağlıklı yaşam için faydalarına dikkat çekmek amacıyla birçok etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“İlkokullarda çocuklarla alakalı organizasyonlar yaptık, okul turları düzenledik. Çok güzel ses getirdi. Bu tür oluşumları yapmaya devam ettikçe zannediyorum ki biz misyonumuzu tamamlayacağız ve bunun bir sonraki nesle teslim edeceğiz. Sağlık için pedallamak gerçekten çok önemli. Biz bunu amaçladık ve bir amaç uğruna pedal çevirdiğin zaman gerçekten de daha keyifli oluyor. Tek başına değil, toplu olarak yaptığın zaman, bu gerçekten de çok keyifli. Tekirdağ ve ilçelerinde bizimle beraber pedal çevirmek için insanları aramıza davet ediyoruz. Sosyal medyadan bizi takip edebilirler.”

– “İnsanlara bisikletin sağlığa faydalarını anlatıyoruz”

Uzun, düzenledikleri etkinliklerin ve bisiklet turlarının vatandaşların ilgisini çektiğini ve birçok kişinin gruplarına dahil olduğunu aktararak, “Sayımız her gün artıyor çünkü bisiklete binerek örnek olduğumuz için etrafta gerçekten bizi görenler ilgiyle karşılıyor ve bu konuda farkındalık oluşturuyoruz. Bizden bisiklet sporu konusunda yardım isteyenler oluyor. Onlara yardımcı oluyoruz ve bu konuda birlikteliğimizi arttırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Tekirdağ Bisiklet ve Spor Kulübü Başkanı Serkan Çiloğlu da bisiklet binmenin birçok insana ilk başlarda zor gelmesine rağmen daha sonra vazgeçilmesi zor bir spor olduğunu söyledi.

Bisikletin düzenli olarak kullanıldığında insan sağlığını olumlu yönde etkilediğini anlatan Çiloğlu, “Bisiklete sürekli binildiğinde bacak ve bel kasları gelişir ve kalbe fayda sağlar. Özellikle öğrencilere bu sporu aşılarsak, derslerinde bu spor dalı onlar için çok faydalı olacaktır. Çünkü onların zihin gelişimine çok faydası var. Dayanıklılık sporudur, daha dayanıklı olabileceğiniz bir spor dalıdır. Bu spora çocukları erken başlatmalıyız. Çünkü erken yaşta başlatılan spor daha faydalıdır” ifadelerini kullandı.

Çiloğlu, bisiklet kullanımının caddelerde yapılan bir spor olduğu için güvenlik önlemlerinin alınarak ve trafik kurallarına uyularak dikkat edilerek yapılması gerektiğini kaydetti.