Türkiye’de tehlikeli grip salgını mı var?

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kışın tesirini göstermesiyle başlayan ve mart sonuna kadar devam etmesi beklenilen grip vakalarının işlemiş senelardan değişik bir seyir izlemediğini belirten uzmanlara göre “panik yaratacak bir hal yok fakat tedbirli olmak gerekiyor.”

Sıhhat Bakanlığı Bağışıklama Danışma ve Grip Bilim Kurulu delegesi Prof. Dr. Hürrem Bodur, gribe yol açan virüs çeşitleri ve korunma yolları ile alakalı AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Son zaman grip vakaları görülmesinin normal olduğunu belirten Bodur, hastalığın sonbahar aylarında başlayıp ilkbahar aylarında azalarak devam ettiğini bildirdi. Bodur, “Grip kuzey yarım kürede senenin bu haftalarından itibaren görülmeye başlandı. Ülkemizde de görülüyor. Mart ayına kadar etkin olacaktır” dedi.

Hastalığın seyrinin Sıhhat Bakanlığı yönünden izlendiğini, vakalarda belirleme edilen aktif virüsün yeni olmadığını altını çizen Bodur, “2009’da halk arasındaki söylemiyle ‘domuz gribi’ salgını yaşandı. Bundan sonra her sene bu sezonda influenza A (H1N1) görüldü. Şimdi de H1N1 var fakat yalnızca domuz gribi yok. Bunun yanı sıra influenza A (H3N2) alt çeşitleri de görülüyor” diye konuştu.

-“Gribin evvelki senelere göre ağır seyrettiğine dair veri yok”

Bodur, hastalığın seyri ile alakalı de şu verileri aktardı:

“Elimizde gribin evvelki senelere göre oldukça ağır seyrettiğine dair bir veri yok. Böyle bir veri, gribin bizden evvel gördüğünüz ülkelerde de yok. Gribal influenza normalde nasıl seyrediyorsa şimdi de öyle seyrediyor. Herhangi bir değişim söz hususu değil. Şu an amacıyla panik yaratacak bir hal bulunmuyor fakat tedbirli olmak gerekiyor. Genellikle gribin ağır seyredebileceği risk grubunda bulunanların aşı yaptırmaları ehemmiyet taşıyor. Bu kapsamda 65 yaş ve üzeri şahıslar, 2 yaşın altında bulunanlar, hamileler, bakımevi ve huzurevinde kalanlar, vakitğen böbrek yetmezliği, astım, vakitğen akciğer, kalp-damar sistemi hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar, kan hastalığı, şeker hastalığı, nörolojik hastalığı, metabolik hastalığı, vakitğen karaciğer hastalığı bulunanlar, aşırı kilolular, sıhhat çalışanları, 6 ay-18 yaş arasında olup uzun vakit aspirin kullanması gerekli olanlar grip amacıyla risk grubundadır. Bu kümeler başta olmak üzere grip aşısı yapılmasını tavsiye ediyoruz.”

Aşının eylül-ekim aylarında yaptırılmasının ideal olduğunu fakat hastalığın birkaç ay oldukça aktif olacağı hesaba katıldığında şimdilik geç kalınmadığını kaydeden Bodur, “Grip aşısı şu andan itibaren de yapılabilir. Hastalık mart ayı sonuna kadar görüleceğinden aşı oldukça uzun vakit koruyucu olacaktır” diye konuştu.

Bodur, bilhassa risk grubundakilerin soluk darlığı, balgam çıkarma, yüksek ateş, bulantı, kusma, ishal ya da bilinç değişiklığı halunda zaman kaybetmeden doktora başvurması gerekliliğini bildirdi.

-“Abartılı salgın söz hususu değil”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim delegesi Prof. Dr. Murat Akova da gribin Türkiye’nin içerisinde varolduğu bölümde kasım ayı başında salgın yapmaya başladığına ilgi çekerek, “Dünya Sıhhat Örgütünün son verilerine göre şu anda korkulacak ve abartılı bir salgın söz hususu değil. Verilere göre grip gibi belirtiler gösteren şahıslardan alınan her 100 örnekten 10-11’inde grip virüsü belirleme ediliyor. Bu normal, beklenilen bir oran” verisini verdi.

Hastalığın olumsuz etkilerinden korunmak amacıyla tedbirli olunması gerekliliğini belirten Akova, bunun amacıyla grip aşısı önerdi.

Aşının etkili olabilmesi amacıyla eylül ayının fazla ideal olduğunu fakat halen yaptırılabileceğini altını çizen Akova, “Şu anda da aşı yapıldığında antikor meydana gelir ve gribe karşı koruyuculuk sağlar” dedi. Akova, risk altındakiler ve bu şahıslar ile aynı evde yaşayanların aşı yaptırması gerekliliğini ifade etti.

-“Antibiyotikler, grip tedavisinde etkili değil”

Tedbirler kapsamında şahsi hijyen, kapalı ortamların havalandırılması ve hastalar ile yakın temastan kaçınılmasının ehemmiyetine işaret eden Akova, hastalık belirtilerı meydana çıktığında doktora müracaat dilmesini ve doktor bilgi kapasitesi olmadan ilaç kullanılmaması gerekliliğini dile getirdi. Akova, bilhassa antibiyotiklerin grip tedavisinde etkili olmadığını söyleyerek şunları kaydetti:

“Bu halde antibiyotik gereksizdir, yan tesiri vardır. Bu ilaçların kullanılmasına bağlı antibiyotik direnci gelişmektedir. Bu da ilerisi amacıyla tehlikelidir.

Grip amacıyla ‘antiviral’ diye adlandırılan ilaç grubu kullanılabilir. Bunlar gribe orjinal ilaçlardır, yalnızca gripte geçerlidir. Diğer solunum yolu hastalıklarında geçerli değildir.”