Fazla kilo sandı, kütle çıktı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Dr. Kurban: “Daha önce de birçok defa büyük kitle operasyonları gerçekleştirmiştik ancak 30 santimetre büyüklüğünde ilk kez bir tümoral kitle gördük” dedi. Kilo aldığını zanneden ama bir süre sonra durumdan rahatsız olarak hastaneye başvuran kadının karnından, 9 kilogram ağırlığında ve 30 santimetre çapında kitle çıkarıldı.

Karın bölgesinde 6 ay önce şişlik oluşan ancak kilo aldığı düşüncesiyle doktora gitmeyen T.T. (48), şişliğin artmasından rahatsızlık duyarak Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne müracaat etti. T.T’nin muayenesinde tespit edilen 30 santimetre çapındaki kitle, operasyonla alındı.

T.T’nin ameliyatını gerçekleştiren Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Dr. Yüksel Kurban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ultrason muayenesinde hastamızda, yumurtalıklarından kaynaklı 30 santimetre büyüklüğünde kitle tespit ettik. Bunun üzerine daha ileri tetkikler isteyerek ameliyat kararı aldık” dedi.

Ekibi ile operasyona girdiklerini belirten Kurban, “Ameliyat esnasında, hastanın sol yumurtalığından kaynaklı 30 santimetre büyüklüğünde 9 kilogram ağırlığında bir kitle çıkardık. Kitleyi hemen patolojik incelemeye gönderdik. Hastamızın genel durumu şu anda gayet iyi. Patolojik incelemede de herhangi bir olumsuz bulguya rastlanmadı” diye konuştu.

Karnındaki şişlik nedeniyle yakınlarının iki çocuk annesi T.T’yi hamile sandığını aktaran Kurban, ameliyat sonrasında çıkan kitleyi gösterdiklerinde hastanın çok şaşırdığını ifade etti.

Daha önce de buna benzer operasyonlar gerçekleştirdiğini aktaran Kurban, şunları kaydetti:
“Bu kadar büyüğüne ilk kez rastladık. Daha önce de birçok defa büyük kitle operasyonları gerçekleştirmiştik ancak 30 santimetre büyüklüğünde ilk kez bir tümoral kitle gördük. Büyüklük ve ağırlık olarak şaşırtıcı ancak herkeste ortaya çıkabilecek bir durum. Vücut tamamen kendi kendine üretiyor.”