Koronavirüse Yönelik Desteklenen 14 Projenin Maliyeti Açıklandı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüse yönelik ilaç ve aşı çalışmalarının maliyeti hakkında bir açıklama yaptı. Varank, “(Kovid-19’a yönelik aşı ve ilaç) Şu anda desteklediğimiz 14 projenin maliyeti 18 milyon lira, bu fonu araştırmacılarımıza sağlıyoruz. Temel ihtiyaç maddeleri, enerji gibi kritik sektörlerde hayatın devam etmesi için üretimi sürdürmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank’ın açıklamalarından satır başları:

“Bakanlığımızın ilgili kuruluşu TÜBİTAK, biz daha bu salgın Çin sınırında iken bilim insanlarımızla bir görüşme gerçekleştirdik. Bizim geçtiğimiz yıl geliştirdiğimiz 2 önemli gelişme var. Özellikle aşı geliştirme noktasında. Bu kurumlarımız nasıl aşı geliştirebiliriz şeklinde bir çalışma yürüyor şu an. 7 tane aşı, 7 ilaç, 14 projemiz var. Biz araştırmacılarımızdan 9 ay gibi kısa sürede netice alacağımız şeylere odaklanalım dedik. Bir portal da oluşturduk, bilim insanlarımızın yaptığı çalışmalar burada yayınlanıyor.

“18 MİLYON LİRALIK TALEP VAR”

14 araştırmacıdan 18 milyon liralık bir talep var. Biz bu fonu da araştırmacılara sağlıyoruz. Biz onlara önünüzde hiçbir engel yol dedik. Yeter ki bilim insanlarımız sonuç alsınlar. Yerli solunum cihazı ile ilgili 15 Nisan’dan itibaren teslim etmek gibi bir plan var. Ev tipi ya da taşınabilir solunum cihazları da var. Türkiye’de yine bunlara da destek verdiğimiz girişimciler var.

“FIRSATÇILIK YAPAN 198 FİRMAYA 10 MİLYONDAN FAZLA CEZA KESİLDİ”

Özellikle maske konusunda ben araştırma yaptım gelen şikayetler üzerine, Türkiye’de şu an 25 milyon maske üretebilecek kadar kumaş üretimi var. Peki bu şikayetler nereden geliyor, fırsatçılardan geliyor. Şu an sağlık çalışanlarımız adına hiç bir sorun yok. Fırsatçılık yapan 198 firmaya da 10 milyonun üzerinde ceza kesildi.”

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -