Kırgızistan Milli Üniversitesinde Türkçe Öğretim Merkezi açıldı

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Cusup Balasagın Milli Üniversitesi’nde Türkçe Öğretim Merkezi açıldı.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği’nin desteğiyle kurulan Türkçe Öğretim Merkezi’nin açılışı, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, Üniversite Rektörü Doç. Dr. Çinara Adamkulova ve Büyükelçilik Eğitim Müşaviri Recep Sula’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Büyükelçi Kılıç, açılışta yaptığı konuşmada, “Türkiye ve Kırgızistan halkları kardeş bir millettir. Aramızda en büyük bağ kültür bağıdır. Bu kültür bağını güçlendirmek için en büyük görev de üniversitelere düşer.” dedi.

İki ülke arasındaki işbirliğinin karşılıklı olarak dil öğrenimi ile geliştirileceğine dikkati çeken Kılıç, kültürel işbirliğinin de bu yolla ilerleyeceğini söyledi.

Üniversite Rektörü Adamkulova da Türkçe Öğretim Merkezi’nin açılmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, üniversite öğrencilerinin, bu sayede Türk dilini öğrenebileceğini, Türkiye ile iş birliğinin devam etmesini arzu ettiklerini ifade etti.

Adamkulova, AA muhabirine, Üniversitesinin Türkiye’nin eğitim ve bilim alanındaki tecrübelerinden yararlanmak amacıyla, Türkiye’deki 9 üniversite ile işbirliği anlaşmasının bulunduğu kaydetti.

Eğitim Müşaviri Recep Sula da Kırgızistan’ın genelinde Türkçe öğretim merkezlerini artırma hedefleri kapsamında, eğitim, güvenlik birimleri ve bazı bakanlıklarda açtıkları sınıflarda bu yıl toplam 3 bin 400 Kırgızistan vatandaşına Türkçe eğitim hizmeti sunduklarını söyledi.

Sula, Türkçe’nin, Kırgızistan’da Rusça’dan sonra en çok konuşulan yabancı dil olduğunu ifade etti.

Açılışta ayrıca, üniversite ve Büyükelçilik Eğitim Müşavirliği arasında 5 yıl süreli eğitim ve bilim konularında işbirliğini ön gören protokol imzalandı.