Öğretmenliğe geçiş sınavı yarın yapılacak

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, 81 ilde yarın saat 10.00’da gerçekleştirilecek sınava, 35 bin 562 aday öğretmen girecek.

Tek oturum halinde, 120 dakika sürecek sınav, 147 okulda yapılacak. Sınavda, 100 soruluk çoktan seçmeli (dört seçenekli) testlerden oluşan A ve B soru kitapçığı kullanılacak.

Sınav sonuçları 2 Kasım’da açıklanacak.

Üniversite sınavını kazanan açık öğretim lisesi öğrencileri

Üniversite sınavını kazanan ancak açık öğretim liselerinde mezun durumda bulunmayan öğrenciler de yarın sınava girecek.

2014-2015 eğitim öğretim yılında açıköğretim liselerindeki sınavlar sonucunda, mezun olamayan açıköğretim lisesi yurt dışı programı, açıköğretim lisesi ve mesleki açıköğretim lisesine kayıtlı öğrenciler için 12 Eylül’de 32 il merkezinde 1. Ek Sınav yapılmıştı. Bu sınava 136 bin 461 açık öğretim öğrencisi katılmıştı. Sınav sonucunda okullarından mezun olamayan, üniversitelerin programlarına kayıt hakkı kazanmış öğrenci ve velilerinden gelen talep üzerine 2. Ek Sınav yapılmasına karar verildi.

2. Ek Sınav için açıköğretim lisesi yurt dışı programı, açıköğretim lisesi ve mesleki açıköğretim lisesine kayıtlı öğrencilerden, dönemi 7 ve üzerinde olan, mezuniyetine en fazla 24 kredi kalanlara başvuru hakkı verildi.

Bu kapsamda, yarın Ankara’da saat 10.00’da 21 okulda, 7 bin 224 öğrencinin katılımıyla 2. Ek Sınav yapılacak.

Sınav tek oturumda gerçekleştirilecek. Öğrencilere her ders için dört seçenekli 20 sorunun sorulacağı sınav, 180 dakika sürecek.

Durumunu sağlık raporuyla belgelendiren 2 öğrenci evde, 45 tutuklu veya hükümlü öğrenci cezaevlerinde sınava alınacak.

Sonuçlar, 13 Ekim’de açıklanacak. Sınavda başarılı olan öğrenciler mezuniyetlerini alacak ve üniversite kayıtlarını 22 Ekim’e kadar yaptırabilecek.

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -