Arma Bastıkları Ürünleri Yüksek Fiyatlara Satıyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Birçok özel okul artık amblemlerini bastıkları kitap, kırtasiye ve kıyafet ürünlerini zorunlu kılarak piyasadan 3-5 kat fazla fiyata velilere satıyor. İşi iyice ticarete döken okullar bu zorunlu alışverişler için internet sitesi bile kurmuşlar.

”İŞİ İYİCE TİCARETE DÖKMÜŞLER”

Hürriyet yazarı Sefer Levent’ bugünkü köşesinde, özel okulların amblemlerini basarak piyasadan 3-5 kat fazla fiyata zorunlu kılarak sattıkları kitap,kırtasiye ve kıyafet ürünleriyle ilgili şunları yazdı;

Çarşı-pazarda 5-10 TL’ye satılan tişörtler okullarda 75 TL’ye, piyasada 30 TL’lik pantolonlar 120 liraya, 10 liralık şapkalar 50 TL’ye satılıyor. Son keşif ise kırtasiye setleri. Siz tek tek piyasadan alınca 300 lira, okuldan alırsan 660 TL. İşi iyice ticarete döken okullar bu zorunlu alışverişler için internet sitesi bile kurmuşlar.

”HASSASİYETLERİMİZ RANTA ÇEVRİLİYOR”

Çocuklarımız canlarımız. Her şeyden kesip, bulup buluşturup en iyi şartlarda okutmak için hepimiz elimizden geleni yapıyoruz. Ama ne yazık ki bu hassasiyetimiz bazılarınca her geçen gün yeni yöntemlerle rantta çevriliyor. Eğitim gazeteciliğinin usta kalemi arkadaşım Nuran Çakmakçı daha geçen günlerde yazdı: “Bu yıl çocukları TEOG ve YGS’ye girecek olan veliler dershanelerin kapanmasıyla özel derslere yöneldi. Bazı ‘garantili’ öğretmenlerin ücretleri de profesör vizitesine çıktı. “Nuran diyor ki bazı hocaların saati 500 TL’yi bulmuş. El insaf! Devlet okuluna giden bir öğrencinin özel ders alma çabasını anlıyorum ama özel okula giden bir öğrencinin sınav uğruna bir de özel ders alması durumunu hâlâ kabullenebilmiş değilim.

”OKULUN ARMASIYLA İKİ KATI FİYAT”

Peki ya sizce çocuğunu iyi koşullarda okutmak isteyen bir velinin sırtına kapanan dershanelerin yerine yük olarak sadece özel dersler mi biniyor. Hayır! Okulların açılmasıyla birlikte bana ulaşan e-postalar gösteriyor ki özel okullar bizim hassasiyetimizi ranta çevirme konusunu abartmış durumdalar. Okuldan kıyafet ve kitap satışıyla yetinmeyen bazı okullar bir de kırtasiye işine el atmışlar. Hem de öyle böyle değil. Yaptığım araştırmaya göre ihtiyaç listesine göre piyasadan 300 liraya alınabilecek kırtasiye malzemelerini kendisi satışa çıkaran bir okul velilerden 650 TL istiyor. İşin sırrı okulun armasında. Okul kalem kutusuna bastırmış armasını 20 liralık kalem kutusu olmuş 40 lira. Öyle boyalar, kalemler koyulmuş ki listeye zannedersiniz ki bu okullar resim olayını o kadar ciddiye alıyor ki yeni Michelangelolar, Osman Hamdiler yetiştiriyor.

ETÜT ÜCRETİ NEDİR?

Toptan alındığı için ucuza satılması gereken kırtasiye malzemeleri fahiş fiyata satılıyor da kitaplar farklı mı? Bir veli isyan mektubu yazmış bana. Sadece 4 İngilizce kitabına 995 TL ödemiş. “Okul ücretini ödedim. Kırtasiyeye, kitaba dışarıdan değil de okuldan almak için dünya para bayıldım. Eyvallah. Bitti mi, bitmemiş. Şimdi de İngilizce etüdüne katılmak zorundaymış kızım. Bunun için de benden ayrıca ayda 1500 lira istiyorlar. Ben bu okula kızımı İngilizce eğitimi iyi diye gönderdim. 4 İngilizce kitabına 1000 lira para ödedim. Etüt neyin nesi. Derste öğretemediğin İngilizceyi etütte nasıl öğreteceksin? Madem etütte öğreteceksin neden derste öğretemeyeceksin.”

İstanbul’da bir okulun anaokulu öğrencisi için istediği ücretler:

Okul ücreti………………. 28.000

Yemek………………………… 4.500

Servis…………………………. 3.800

Kırtasiye……………………….. 400

Kıyafet………………………….. 600

Gezi……………………………….. 250

TOPLAM………………. 36.650 TL

İstanbul’da bir okulun lise öğrencisi için istediği ücretler:

Okul ücreti………………. 40.000

Yemek ücreti……………… 5.500

Servis ücreti………………. 4.500

Kırtasiye ücreti…………….. 600

Kitap ücreti……………….. 1.650

Kıyafet ücreti…………….. 1.500

Etüt ücreti*………………… 4.000

TOPLAM…………………… 57.750

Bazı okullar etüt ücretini okul fiyatına dahil ettiklerini beyan ediyorlar.