‘Umuda yolculuk’ karada da hız kesti

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Yasa dışı yollardan Avrupa’ya geçmeye çalışan göçmenlerin umuda yolculukları, denizde olduğu gibi karada da hız kesti.

Alınan bilgiye göre, savaş, ekonomik ve siyasi belirsizlikler gibi sebeplerle ülkelerini terk ederek daha iyi bir yaşam için Avrupa’ya geçmeye çalışan göçmenlerin sayısı büyük oranda azaldı.

Türkiye ile AB arasında düzensiz göç ve insan kaçakçılığıyla mücadele amacıyla varılan mutabakat ve 20 Mart’ta yürürlüğe giren Geri Kabul Anlaşması, denizde ve karada yasa dışı göçü büyük ölçüde geriletti.

Yüzde 82 azaldı

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinin Ege Denizi ve Akdeniz’de yakaladığı kaçak göçmenlerin sayısı, nisanda bir önceki aya göre yüzde 80 düşerken, bu rakam karada yakalanan göçmenlerin sayısına da yansıdı.

Polis ve jandarmanın, Yunanistan ve Bulgaristan sınırındaki Edirne ile Kırklareli başta olmak üzere İzmir, Çanakkale, Balıkesir, Aydın, Muğla ve Antalya gibi Yunan adalarına yakın bölgelerde yakaladığı göçmenlerin sayısı daha önce ayda ortalama 14 bini bulurken, bu rakam nisanda yüzde 82 gerileyerek 2 bin 500’e kadar düştü.

Nisanda Avrupa’ya karayoluyla Edirne ve Kırklareli üzerinden geçmeye çalışan yaklaşık bin göçmen, Ege kıyılarında ise denize açılma hazırlığı yapan bin 500 göçmen yakalandı.

Göçmenlerin kaçak geçişine aracılık ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan yaklaşık 150 şüpheliden 3’ü Irak, biri Suriye uyruklu 30’u tutuklandı.