İklim değişikliği göç dalgalarını tetikleyebilir

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

ABD’deki bir araştırma şirketi tarafından yapılan “küresel iklim değişikliği” araştırmasının sonuçlarına göre, 2050’li yıllarda, insanların bugün üzerinde yaşadığı alanların yaklaşık yüzde 70’inin sular altında kalacağı tahmin ediliyor. Bunun da aşırı sıcaklık, kuraklık ve savaşların tetiklediği göç dalgalarına, yaşam alanlarının sular altında kalmasından kaynaklanan yeni göçlerin ekleneceğini gösterdiği tespiti yapılıyor.

ABD’li araştırma şirketi Pew, Kasım ayı sonunda Paris’te toplanacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (BMİDÇS) 21. Taraflar Konferansı (COP21) öncesinde yaptığı küresel iklim değişikliği araştırmasının sonuçlarını yayımladı. 40 ülkede yapılan araştırmada ortaya dikkat çekici sonuçlar çıktı.

Araştırmaya göre, ABD’lilerin yüzde 45’i, Kanadalıların yüzde 51’i, Fransızların yüzde 56’sı, Almanların yüzde 55’i ve İngilizlerin yüzde 41’i iklim değişikliğini büyük bir sorun olarak görüyor. Türkiye’de bu oranın yüzde 37, Hindistan’da yüzde 76, Brezilya’da yüzde 86, Endonezya’da yüzde 41 ve Çin’de yüzde 18 olduğu görüldü.

Raporda, 2050’li yıllarda, küresel ısınma ve iklim değişikliği sebebiyle, insanların bugün üzerinde yaşadığı alanların yaklaşık yüzde 70’inin sular altında kalacağı tahmini yer aldı. Bunun da aşırı sıcaklık, kuraklık ve savaşlar ile yaşam alanlarının sular altında kalmasından kaynaklanan yeni göç dalgalarına neden olacağı belirtilerek, gerekli tedbirlerin acilen alınması gerektiği vurgulandı.

– ABD ve Çin’de yaşayanlar daha az endişeli

Araştırmayı yapan uzmanlardan Bruce Stokes, sonuç raporuna ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Aralarında ABD, Çin, İngiltere, Fransa, Japonya ve Güney Kore’nin de bulunduğu 40 ülkede yaptığımız çalışmanın sonuçlarına göre, insanların yüzde 54’ü iklim değişikliğini ciddi bir problem olarak görüyor ve yüzde 78’i de ülkelerinin gaz emisyonlarını sınırlandırma fikrini destekliyor” ifadelerini kullandı.

Raporda öne çıkan ilginç bulguları da aktaran Stokes, araştırma verilerine göre iklim değişikliğinden en az endişelenenlerin, yıllık gaz salınım oranları en yüksek iki ekonomi olan ABD ve Çin’de, bölgeler ve kıtalar arasındaki iklim değişikliğinden en fazla çekinenlerin ise Latin Amerika ve Afrika’da yaşayanlar olduğunu söyledi.

Uluslararası kamuoyunda iklim değişikliğinin, çözülmesi gereken önemli bir sorun olduğu yönünde ortak görüş bulunduğunu vurgulayan Stokes, Paris Konferansı’nda alınacak kararların, gelecek on yıllarda ülkelerin bu konudaki global ajandasını belirleyeceğinin altını çizdi.

– Türkiye’yi bekleyen tehlikeler

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi ve TEMA Vakfı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş ise “Türkiye, iklim değişikliğinin, özellikle uzun süreli şiddetli kuraklıklar ve su kaynaklarının azalması, sıcaklıkların artması, orman yangınları, erozyon, deniz suyu seviyesinin yükselmesi, sel ve fırtına gibi olumsuz sonuçlarından etkilenebilir” dedi.

İklim değişikliğinin, 2030 yılına gelindiğinde 100 milyondan fazla insanın fakirleşmesine yol açabileceğini belirten Türkeş, “Bunun sebeplerinin başında iklim değişikliğinin tarımı zorlaştırması ve buna bağlı olarak gıda üretiminin azalması geliyor. Gıda üretiminin 2030 yılında yüzde 5, 2080 yılında ise yüzde 30 azalacağı öngörülüyor. Fakirleşmeyi arttıracak başka bir sebep ise iklim değişikliğine bağlı gelişebilecek olağandışı hava olaylarının beraberinde getirdiği felaketlerdir” diye konuştu.

Türkiye’de son 25 yıllık dönemde iklimin daha ılıman ve sıcak koşullara doğru değiştiğini hem de sıcak hava dalgalarının sıklığında ve şiddetinde farklılıklar yaşandığını vurgulayan Türkeş, “Türkiye gibi iklim sorunları olan ve iklim değişimlerinin etkilerine açık, hassas bir Akdeniz ülkesinde, iklim değişikliğiyle savaşım ve uyum politika ve önlemlerinin birlikte ele alınması ve bütüncül, çok sektörlü, çok disiplinli bir anlayışla çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Dünyada ve Türkiye’de bu sorunu çözmek için çeşitli çalışmalar yapıldığını, önlem almak için konferanslar düzenlendiğini aktaran Türkeş, bu çabaların yetersiz ve etkisiz kaldığını, ülkelerin ve bireysel olarak insanların yapması gereken daha çok şey olduğunu belirtti.

BMİDÇS 21. Taraflar Konferansı, 30 Kasım-11 Aralık 2015 tarihleri arasında Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da G20 Antalya Zirvesi’nde, bu toplantıya katılacağını açıklamıştı. Erdoğan’ın konferansın açılış etkinliğinde konuşma yapması öngörülüyor.