4 Milyon Kurbanlık Yola Çıkıyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kurban Bayramı yaklaşırken, kurban pazarlarında satılacak hayvan varlığı ve fiyatları da belli oldu. Yaklaşık bir milyon büyükbaş ile 3 milyon küçükbaş hayvan hafta sonundan itibaren Doğu ve Güneydoğu illerinden Batı’ya taşınıyor. Kurbanlık fiyatları kilogram başına büyükbaş hayvanda 30-32 lira olacak. 200 kilogramlık bir dana almak isteyen vatandaşların pazarlıksız fiyatı ile 6 bin lirayı gözden çıkarması gerekecek. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Tunç, hayvan varlığında hiçbir sorun olmadığını, kurban görevini yerine getirmek isteyen her vatandaşın rahatlıkla kurbana ulaşabileceğini söyledi. Tunç, “Kurban Bayramı için mevcut kesime hazır yaklaşık 1 milyon 200 bin büyükbaş hayvanımız var. Geçen sene 860 bin büyükbaş kurban kesilmişti. Küçük başta da 2.5 milyon geçen yıl kesilmişti. Bu sene 5 milyondan fazla da kurbanlık vasfında küçükbaş hayvan var” dedi.

TERÖR KURBANLIKLARI DA ETKİLEDİ

Bu yıl kurbanlık fiyatlarında önceki yıla göre yüzde 8-10 arasında bir artışın olabileceğini söyleyen Tunç, “Terör örgütü PKK’nın hain saldırıları ile çözüm sürecini baltalaması sonrası sıkıntıya düştük. Hayvancılığın yeri Doğu, Güneydoğu’dur. Şu anda yaylalar, meralar verimli şekilde kullanılamıyor. Bu nedenle et fiyatının pahalı olmasının sebebi tamamen terördür” diye konuştu.

bu-hafta-yola-cikiyorlar-4-milyonu-bati-ya_x_8720208_5492_z1[1]

5 BİN TONLUK ET İHALESİ

Et ve Süt Kurumu (ESK) bugün Avrupa Birliği ülkelerinden 5 bin ton taze soğutulmuş sığır karkas eti ithalatı için ihale düzenleyecek. Sabah’ın haberine göre, ithal et Kurban Bayramı öncesinden başlayarak 30 Kasım’a kadar Türkiye’ye getirilecek. Polonya hariç AB ülkelerinden yapılacak sığır karkas et ihalesi yerli ve yabancı firmalara açık olacak. İthal edilecek etler Sakarya, İstanbul, Ankara’ya bölümler halinde teslim edilecek. Ayrıca daha önce 400 bin besilik sığır ithalatı için yetki alan ESK ilk besilik sığırları önceki gün teslim aldı.

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -