Ormanlara binlerce kuş yuvası asıldı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), zararlı böceklere karşı yürüttüğü biyolojik mücadele kapsamında son 13 yılda ormanlara 670 bin suni kuş yuvası astı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, ülke ormanları için tehdit oluşturan ve üreme enerjileri çok yüksek olan zararlı böcekler, uygun iklim koşullarında hızla çoğalarak ağaçları tahrip ediyor.

Bu tahribatın önüne geçmek için gayret gösteren Orman ve Su İşleri Bakanlığı da biyolojik mücadele teknikleriyle hem tabiatın dengesini bozmuyor hem de zararlı böceklere karşı tedbir alıyor.

Bu tedbirler çerçevesinde ormandaki ağaçlara kuş yuvası asmaya başlayan bakanlık, 2003 yılından bu yana 670 bin yuvayı kuşlarla buluşturdu.

2015 yılı hedefi aşıldı

Her yıl biyolojik mücadele çalışmaları çerçevesinde ortalama 50 bin yuvayı ormanlardaki ağaçlara asan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 2015 yılı için koyduğu 56 bin 600 yuva hedefini aşarak 57 bin 500 kuş yuvasını ağaçlara astı.

Özellikle salgın durumuna geçen böceklerin önlenmesi konusunda büyük rolü olan kuşlar, günde kendi ağırlıklarının birkaç misli kadar böceği tüketebiliyor. Bu da orman zararlılarıyla mücadelede büyük önem taşıyor.

Suni kuş yuvaları en etkili yöntem

Doğal hayatın devamını düşünerek zararlı böceklerle mücadele ettiklerini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bu mücadeleyi birçok farklı tekniklerle sağlamaya çalıştıklarını ancak suni kuş yuvaları asılması tekniğinin en önemli yöntem olduğunu belirtti.

Orman yangınlarının verdiği zarardan 5 kat daha fazla zarar veren bu böceklerle mücadeleye aralıksız devam edeceklerini kaydeden Eroğlu, bu mücadele sırasında doğal hayatı da göz ardı etmeyeceklerini bildirdi.