Ihlara Vadisi’ne ziyaretçi rekoru

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Aksaray Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aksaray’ın Güzelyurt ilçesi sınırları içindeki Ihlara Vadisi’nin ülke turizmi için önemli bir ören yeri olduğunu söyledi.

Ihlara ve Selime beldeleri arasındaki vadinin yaklaşık 14 kilometre uzunluğunda ve yer yer 100-150 metre derinliğinde önemli bir kanyon olduğunu belirten Doğan, ”Ihlara Vadisi’ne gelen turistler, freskli kiliseleri ziyaret ederek vadi tabanındaki Melendiz Çayı kıyısında trekking yapıyor” dedi.

Ihlara Vadisi’nin Kapadokya’da ayrı ve özel bir yeri olduğunu vurgulayan Doğan, şöyle devam etti:

“Ihlara Vadisi, Kapadokya turlarının vazgeçilmez ören yerlerinden biri haline geldi. Ihlara, Kapadokya için önemli bir simgedir. Vadiye gelenler, doğa ve tarihle baş başa önemli bir ziyareti gerçekleştirmiş oluyor. Aynı zamanda Ihlara Vadisi, trekking için uygun bir alanıdır. Özellikle son dönemde yapılan düzenlemelerle Ihlara Vadisi’ne gelen turistler, merdivenlerden aşağıya indikten sonra uzun mesafeli yürüyüşleri tercih etmeye başladı. Buraya gelen turistler, 4, 7 ve 14 kilometrelik farklı parkurları kullanarak Belisırma köyü ve Selime’ye kadar yürüyor.”

– Ziyaretçi sayısı giderek artıyor

Doğan, Ihlara’yı ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısının her geçen yıl arttığına işaret ederek şunları söyledi:

”Ziyaretçi sayısında yıllık ortalama yüzde 20 civarında artış yaşanıyor. 2013 yılında 344 bin 418 turistin ziyaret ettiği Ihlara, 2014 yılında ise yüzde 27’lik bir artış ile 438 bin 903 turisti misafir etti. 2015’te ise bölgedeki turist sayısının düşmesine rağmen Ihlara Vadisi’ni ziyaret eden turist sayısı, önceki yıla göre yüzde 12’lik artışla 491 bin 380’e ulaştı. Vadiye gelen ziyaretçi sayısında, en yüksek rakama ulaşıldı. Planlanan projelerin hayata geçmesiyle buraya daha fazla ziyaretçinin gelmesini bekliyoruz. Ülkemizde turizmdeki birtakım olumsuz gelişmelere rağmen Ihlara Vadisi, bu durumdan çok fazla etkilenmemiş görünüyor. Bunun temel sebebinin vadiyi yerli turistin daha fazla tercih etmesi olduğunu düşünüyoruz.”

– Aksaray, 1 milyon turisti ağırlıyor

Aksaray’daki diğer ören yerlerinin de yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi gördüğünü aktaran Doğan, ”Ihlara’nın yanı sıra özellikle İpek Yolu üzerinde bulunan kervansaraylarımız, çok fazla ziyaret ediliyor. Başta Sultanhanı olmak üzere Öresinhan, Ağzıkarahan ve Alayhan gibi Selçuklulara ait en ihtişamlı, en güzel kervansaraylara yılda ortalama 300-400 bin turist geliyor. Saratlı yer altı şehri ve diğer ören yerlerimizle toplam turist sayı 1 milyona ulaşıyor” dedi.