Beklenen Tasarı TBMM Genel Kurulu’nda

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

TBMM Genel Kurulu’nda, AK Parti’nin çalışma düzenine dair takım önerisi kabul edilerek, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı gündemin ön sırasına alındı.

Önerinin kabulünün ardından, Genel Kurul’da tasarının tümü üzerindeki görüşmelere geçildi. Görüşmelerde konuşan MHP Samsun Milletvekili Erhan Usta, torba yasaların komisyonların işlevlerini azalttığını söyledi. CHP Grubu adına konuşan İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel ise tasarının birbirleriyle bağlantısız maddelerden oluştuğunu söyledi. Kanun tasarısının yanlış ve yanlış yaklaştığını öne süren Temizel, bundan ötürü planlamalerinin de yanlış olduğunu belirtti.

HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım da “torba tasarının, yasama hareketlerini ayaklar altına alan çoğu planlamayi barındırdığını” savunarak, yasaların alakalı ihtisas komisyonlarında da görüşülmesi gerekliliğini kaydetti.

Bazı vatandaşların politik şeklinde ordusuz, sınırsız ve devletsiz yaşamayı düşünüyor olmasının bir hak olduğunu savunan Yıldırım, “Üyesi olmaya çalıştığımız AB delegesi ülkelerin büyük çoğunluğunda mecburi askerlik yoktur ve vicdani ret anayasal emniyet altındadır” diye konuştu. Yıldırım, komisyon adımında kimliklerde din hanesinin bulundurulmaması tarafında önerge verdiklerlerini, fakat bunun iktidar partisi tarafından reddedildiğini söyledi.

Çalışmalar Tasarının Bitimine Kadar Sürecek

Genel Kurul, çalışmalarını tasarının bitimine kadar sürdürecek. Bazı uluslararası anlaşmalar da gündemin ön sıralarına alındı. Tasarıların görüşmelerinin bugün, 14 Ocak Perşembe gününe kadar bitirilememesi halinde, Genel Kurul cuma günü de mesaisine devam edecek. Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, dövizle askerlik, işveren ve maden sektörüne devlet desteği, albayların emekliliği, uluslararası evlilik cüzdanı, işverene prim desteği gibi bir fazla alanda planlama yapıyor.