13 Şubat 2016 Ehliyet Sınavı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

13 Şubat 2016 Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Ehliyet sınavı için geri sayım başladı. Peki Ehliyet almak isteyenler binlerce aday Ehliyet sınavına nerede girecek? İşte detaylar…

– Ehliyet sınavı giriş yerlerini sorgulamak için, herhangi bir sorgu sayfası bulunmamaktadır. Sürücü kursları sınav giriş belgenizi onaylatarak size elden vermektedir. Bu belge olmadan sınava giremezsiniz.

– Ehliyet sınavı giriş belgesini ancak kursunuzdan  temin edebilirsiniz. Bu belge sınava girebilmek için kimliğinizle birlikte resmi belge olarak kullanılmaktadır. Sınav günü yanınızda mutlaka kimliğiniz ve giriş belgeniz olması gerekiyor.

– Ehliyet sınavı giriş belgesiyle sınava nerede gireceğinizi öğrenebilirsiniz. Kursunuz hangi ilçedeyse muhtemelen sınava gireceğiniz yer(okul), aynı ilçede bulunur. Kursunuzla mutlaka irtibata geçiniz.

– 13 Şubat 2016 ehliyet sınavı giriş yerleri sınavın olacağı hafta belli olmaktadır. Ehliyet sınavları Türkiye genelinde 11:00’de başlar 12:00’de biter. Sınava geç kalan aday sınava alınmaz ve başarısız sayılır. Sınava elektronik cihaz sokmak yasaktır. Telefonunuzu getirmeyiniz. Kalem ve silgi getirmeyi unutmayınız. Yanlışlar doğru cevapları götürmüyor ve 50 sorudan en az 35 doğru cevap (70 puan) yapmanız gerekiyor.

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavları (MTSKS) Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleştiriliyor. 2015 yılı içinde 6 adet sınav yapacak olan MEB, sınava ait sonuçları ise 10 gün sonra açıklıyor. Yazılı sınavda başarılı olanlar, direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyor.

Stajyer ehliyet nedir? Nasıl bir sistem uygulanacak?

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olan stajyer ehliyet uygulamasıyla artık sürücü adayları 2 yıl boyunca staja tabi tutulacak. Adaylar, yazılı sınav direksiyon sınavını başarıyla geçtikten sonra 2 yıl süresince staja tabi tutulacak. Staj boyunca aday, 0,20 promil alkollü yakalanması, kırmızı ışığı ihlal etmesi, sağa dönüşlerde yayaya yol verme kuralını üç kez ihlal etmesi halinde 75 ceza puanını dolduracak. Puanı dolduğu için ehliyetine el konulacak olan aday ehliyet almak için hem tekrar sürücü kursuna müracaat edecek hem de kurstan önce de psikoteknik testine tabi tutulacak.