Yandex, Sürücüsüz Araç İşine El Atıyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Son zamanlarda büyük bir yol kat eden sürücüsüz otomobil işine yeni bir firma daha katılıyor; Yandex. Rusya merkezli arama motoru olarak tanınan şirket, bunun yanı sıra ülkemizde de geniş bir faaliyet ağına sahip.

Türkiye’de arama motoru dışında yayımladığı harita ve navigasyon hizmetleri ile beraber beğeni toplayan firma, şimdilerde ise sürücüsüz araç üretimi için kolları sıvadı.

Rusya’da çalışmalara başlayan şirket, eğer hedefine ulaşır ise sürücüsüz bir şekilde çalışan toplu taşıma araçları yolları süslemeye başlayacak. Elbette bunun ilk aşamada Rusya için geçerli olacağını da söylemeden geçmeyelim.

Daimler ile çalışacak

Konuyla ilgili paylaşılan bilgilere göre Yandex, sürücüsüz araç modeli için Daimler ile anlaşmaya vardı. Daimler, Alman otomobil devi Mercedes’in çatı şirketi olarak tanınıyor.

Projede iddialı tek firma elbette Daimler değil. Bunun yanında Yandex, kamyon üreticisi Kamaz ve devlet desteğine sahip NAMI markaları ile de çalışma yoluna gidiyor.

yandex-surucusuz-1.jpg

12 kişi taşınabilecek

Toplu taşıma konusunda doğa dostu bir çözüm olarak karşımıza çıkacak olan araç, toplamda 12 kişiyi taşıyabilecek yetiye sahip.

Bunun yanında tek şarj ile tam 200 kilometre yol kat edebilen sürücüsüz otobüsün şehirler arasında dahi kullanılabileceği ön görülüyor. Özellikle komşu iki şehir arasında ulaşımın mümkün olduğu bir gerçek.

Tam donanımlı olacak

Bir yandan yapay zeka konusuna da ağırlık veren Yandex, otobüsün tam donanımlı olmasını hedefliyor. Bu bağlamda üst düzey bilgisayar sistemi ve ses tanıma gibi çeşitli yeteneklere sahip olması beklenen aracın testleri ise gelecek yıl başlayacak.

Başta trafiğe kapalı alanlarda test edilecek olan otobüsün başarıya ulaşması sonrasında ise trafiğe sokulması planlanıyor. Nitekim uzun bir süreç sonrasında da aracın sağlıklı bir şekilde kamuya açılması hedeflenmekte.

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -