Ulubey Kanyonu’nun ‘milli park’ ilan edilmesi için çalışma

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Uşak’ta bulunan Ulubey Kanyonu’nun milli park ilan edilmesiyle ilgili etüt raporu hazırlandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürü Hüseyin Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 77 kilometrelik kanyonun, Ulubey, Karahallı ve Eşme ilçesi sınırları içinde yer aldığını söyledi.

Buranın ABD’deki Grand Kanyonu’ndan sonra “dünyanın en uzun ikinci kanyonu” olarak bilindiğini dile getiren Tekin, Ulubey Kanyonu’nun milli park ilan edilmesi için çalışmalara başlandığını bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun geçen ay Uşak ziyareti sırasında verdiği talimatın ardından etüt çalışmalarını tamamladıklarını belirten Tekin, bölgeyi karadan inceleyen teknik ekibin, 2 bin 972 hektarlık alanın milli park ilan edilmeye uygun olduğu yönünde rapor hazırladığını dile getirdi.

Kanyonların turizme kazandırılması için milli park projesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Tekin, “Kanyonun Karahallı ilçesi sınırlarındaki Clandras Köprüsü’nden Ulubey ilçesi Külçen mevkisine kadar olan 35 kilometrelik bölümü, milli park olarak değerlendirilecek. Bölgedeki çiftçilerin olumsuz etkilenmemesi için tarım arazilerini projenin dışında tuttuk. Etüt raporunu Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne sunduk” dedi.

Uşak Valisi Ahmet Okur da projeyi çok önemsediklerini belirterek, “Uşak’ın en önemli turizm destinasyonu olarak değerlendirebileceğimiz Ulubey Kanyonu, milli park projesiyle daha tanınır hale gelecek. Bakan Eroğlu’na desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.