Şırnak ve Diyarbakır’da 16 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Genelkurmay Başkanlığının internet sayfasında mühim olaylara dair bilgi verildi.

Buna göre, Şırnak’ın Cizre eyaletinde bölücü terör teşkilatı PKK’ya yönelik operasyonda dün 9 terörist tesirsiz duruma getirildi. Operasyonda, iki el yapımı patlayıcı imha edildi, bir Kalaşnikof piyade tüfeği, bir tabanca, üç av tüfeği ve 12 fişek ele geçirildi.

İlçede teröristlerce kurulan iki barikat kaldırıldı, iki hendek kapatıldı. Cizre’deki operasyonlarda şu ana kadar tesirsiz duruma getirilen terörist adedi 277 oldu.

Güvenlik güçleri, dün Silopi’de de 32 el yapımı patlayıcıyı imha etti. İlçede ayrca iki roketatar ile bu silaha ait 26 mühimmat ve sevk fişeği, 31 el bombası, 1 makineli tüfek, 22 Kalaşnikof piyade tüfeği, 121 şarjör, 3 bin 251 fişek, 9 av tüfeği ile 105 av tüfeği fişeği, 4 el dürbünü, 4 gece görüş dürbünü, 13 telsiz, 9 sırt çantası ve 8 gaz maskesi ele geçirildi.

– Sur’da 7 terörist öldürüldü

Şanlıurfa’da dün bölücü terör teşkilatı mensubu 1 şahıs, güven güçlerine teslim oldu.

Diyarbakır’ın Sur eyaletindeki operasyonda da 7 bölücü terör teşkilatı mensubu tesirsiz duruma getirildi. İlçede tesirsiz duruma getirilen terörist adedi 94’e ulaştı.

Üç el yapımı patlayıcının imha edildiği ilçede, teröristlerce kurulan beş barikat kaldırıldı.

Silvan’da ise yol güven ve denetim devriyesi sırasında durdurulan bir vasıtada uygulanan aramada 10 Kalaşnikof piyade tüfeği ile 32 şarjör ve 3 bin 424 adet fişek ile bir kanas keskin nişancı tüfeği, bu silaha ait beş şarjör ve bin 13 fişek, iki roketatar mühimmatı ile bir silah dürbünü ele geçti. Olayla alakalı bir şahıs gözaltına alındı.

– Terör teşkilatı DAİŞ’e operasyon

Şanlıurfa’da İl Jandarma Komutanlığı ile Güvenlik Müdürlüğünce uygulanan operasyonda, DAİŞ terör teşkilatıne mensup bulunduğu değerlendirilen 21 şahıs gözaltına alındı. Kilis’te ise Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışan ve DAİŞ terör teşkilatı delegesi bulunduğu değerlendirilen yabancı uyruklu 8 şahıs yakalandı.