Papa İsrail Saldırıları için “Terör” İfadesini Kullandı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile yaptığı özel telefon görüşmesinde, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları için “terör” ifadesini kullandı.

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus’un ekim ayı sonuna doğru İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile yaptığı özel telefon görüşmesinde, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları için “terör” ifadesini kullandığı iddia edildi.

İSRAİLLİ YETKİLİ GÖRÜŞMEYE İLİŞKİN BİLGİ VERDİ

Washington Post’un adını açıklamak istemeyen üst düzey bir İsrailli yetkiliye dayandırdığı haberinde, Papa ile Herzog arasında yapılan ve içeriği kamuoyuyla paylaşılmayan telefon görüşmesine ilişkin bilgi verildi.

“TERÖRE TERÖRLE KARŞILIK VERMEK YASAK”

Görüşmede Herzog’un Gazze’de “kendilerini savunmak için gerekeni yaptıklarını” vurguladığı, Papa’nın ise yaşananlardan sivillerin sorumlu tutulmaması gerektiğini söylediği belirtildi. İsrail’in kamuoyuna açıklanmayacak kadar “kötü” bulduğu iddia edilen bu görüşmede Papa’nın Herzog’a “Teröre terörle karşılık vermek yasak” dediği ve İsrail’i “Gazze’de yaptıkları” konusunda uyardığı öne sürüldü.

Papa’yı bile delirttiler! Telefon görüşmesinde İsrail saldırıları için ‘terör’ ifadesini kullandı

VATİKAN’DAN BİLGİ VERİLMEDİ

Vatikan’dan Washington Post’a yapılan açıklamada ise Papa ile Herzog arasında bir telefon görüşmesi yapıldığı kabul edilirken, Papa’nın İsrail’in Gazze’deki saldırılarını açıkça “terörizm” olarak nitelendirip nitelendirmediğine ilişkin bilgi verilmedi.

“ÖZEL GÖRÜŞMELER HAKKINDA KONUŞMUYORUZ”

Açıklamada, telefon görüşmesinin, aynı günlerde gerçekleşen diğer görüşmeler gibi “bölgedeki durumunun ciddiyetini ve kapsamını” kontrol altına almaya yönelik çabalar bağlamında yapıldığı kaydedildi. İsrail Cumhurbaşkanlığı Ofisinden bir sözcü de konuya ilişkin yorum yapmayı reddederek, “Özel görüşmeler hakkında konuşmuyoruz.” ifadesini kullandı.