Bursa’da Mor Ekmek Üreten Fırın, Tanesini 10 Liraya Satıyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Bursa’da bir fırın, İstanbul Üniversitesi Beyin Araştırma Merkezi’nin 7 tane meyve ve sebzenin antosiyaninlerinden elde ettiği mormiks karışımını katarak mor ekmek üretti. 7 meyve ve sebzenin pigmentinden oluşan mormiks tozu ekmeklere mor renk veriyor. Vücuttaki damar yollarını açtığı bilinen antosiyanin ekmeğe girdiği zaman tam bir şifa kaynağı oluyor. Buğday ve tam buğday ununa mormiks tozunu katarak mor ekmek üreten fırın, ürettiği mor ekmeklerin 400 gramını 10 liradan satışa sunuyor. Vatandaşlar çok fazla mor ekmeği tanımasa da, kullanıp fayda görenler ise mor ekmekten hayli memnun.

“MEYVE VE SEBZENİN İÇİNDE 1 MİLYON MOLEKÜL VAR”

Mor ekmek üreten fırının yöneticisi Tarık Morgül, “Biz ekşi mayalı ekmekler yapıyoruz. Bunun yanında İstanbul Üniversitesi ile beraber ürettiğimiz mor ekmeğimiz bulunmakta. Üniversitenin laboratuvarlarında hazırladığı mor sebze ve meyve bileşenlerinden oluşuyor. Mor ekmeğe rengini veren karışımın içinde karadut, böğürtlen, vişne, nar, mor soğan ve patlıcanın pigmentleri bulunuyor. Mor ekmeğin insan sağlığına doğru beslenme anlamında ciddi faydası var Bu ekmek antosiyanin ihtiva ediyor. Antosiyanin mor sebze ve meyvelerde bulunuyor. Sebze ve meyveye rengini veren pigmentler olarak adlandırılıyor. Bir meyve ve sebzenin içinde 1 milyon molekül var, rengini veren pigmentler ise 7 tane. İstanbul Üniversitesi bu 7 pigmenti alarak mormiks tozunu üretiyor” dedi.

“ÜZERİNE LİMON DAMLATTIĞINIZDA PEMBEYE DÖNÜYORSA GERÇEKTİR”

Antosiyaninin faydalarından da bahseden Morgül, “Antosiyaninin insanda damar yolu açma özelliği bulunuyor. Ayrıca şeker hastalığını baskılıyor. Alzaymıra karşı etkisi var, mor ekmek doğru beslenmemizi sağlayan bir ekmek çeşidi. Biz bu ekmeği buğday ve tam buğday ununa yüzde 10 katarak üretiyoruz. Bu ekmek Bursa’da sadece bizde bulunuyor. Biz 400 gram mor ekmeği 10 liraya satıyoruz. Bu ekmeğin sahtesini de üretiyorlar. Mor ekmeğin üzerine limon damlattığınızda pembeye dönüyorsa gerçek mor ekmektir” dedi.