İç Savaş Sonrası DSÖ’den Uyarı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Dünya Sağlık Örgütü, Sudan’da devam eden çatışmaların taraflarından birinin Hartum’daki halk sağlığı laboratuvarını işgal ettiğini açıkladı. Bunun büyük bir biyolojik sağlık riski oluşturduğunu bildiren DSÖ Sudan Temsilcisi Nima Said Abed, “Laboratuvarda kolera dahil birçok numune olduğu için bu son derece tehlikeli. Buranın işgal edilmesiyle ilgili büyük bir biyolojik sağlık riski var.” dedi.

BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Alessandra Vellucci’nin moderatörlüğünde haftalık basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, Sudan’da devam çatışmalarla ilgili son gelişmeler ele alındı. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Sudan Delegasyonu Başkanı Farid Aiywari, toplantıya Nairobi’den çevrim içi olarak katılarak değerlendirmelerde bulundu.

“GIDA, SU, İLAÇ KITLIĞI VAR”

Sudan’da 11 gündür devam eden çatışmalardan duyduğu derin endişeyi dile getiren Aiywari, çatışmaların durmasına yönelik iyi yönde bir gelişme olmadığını ifade etti. Aiywari, “Ana problem olarak gıda, su, ilaç ve yakıt kıtlığı sürüyor. İlaç, ulaşım ve gıda fiyatları da büyük oranda arttı.” dedi. IFRC’nin durumu yakından izlediğini ve Sudan Kızılayı ile işbirliğine devam edeceğini bildiren Aiywari, sağlık ve psikososyal destek alanında insani yardım sağlamaya hazır 40 binden fazla gönüllünün olduğunu da söyledi.

DSÖ: Sudan’da halk sağlığı laboratuvarının işgali biyolojik sağlık riski oluşturuyor

“HALK SAĞLIĞI LABORATUVARININ İŞGALİ, SON DERECE TEHLİKELİ”

DSÖ Sudan Temsilcisi Nima Said Abed, ülkedeki sağlık tesislerinin yüzde 32’sinin saldırılar nedeniyle tamamen kapatıldığını, bir kısmının ise askeri üs haline getirildiğini ifade etti. Hartum’daki merkezi halk sağlığı laboratuvarını, çatışmanın taraflarından birinin işgal ettiğini ve askeri üs olarak kullandığını anlatan Abed, “Laboratuvarda kolera dahil birçok numune olduğu için bu son derece tehlikeli. Buranın işgal edilmesiyle ilgili büyük bir biyolojik sağlık riski var.” dedi.