Moldova’da Seçimi Rusya Yanlısı Aday Kazandı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Moldova’da pazar günü düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu, Rusya yanlısı tutumuyla bilinen Sosyalist Parti Başkanı İgor Dodon kazandı.

RUSYA YANLISI LİDER KAZANDI

Moldova’da yirmi yıl aradan sonra cumhurbaşkanının parlamento tarafından değil, doğrudan halk tarafından seçildiği ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oy pusulalarının yüzde 98’i sayılırken, Rusya yanlısı tutumuyla bilinen Sosyalist Parti Başkanı İgor Dodon, oyların yaklaşık yüzde 54,53’ünü alırken, rakibi olan AB yanlısı “Eylem ve Dayanışma Partisi” Başkanı Maya Sanduv ise, oyların yüzade 44,12’sini alabildi.

“SİYASİ KUTUPLAŞMA OLMAMALI”

İgor Dodon, seçimlerin 30 Ekim’de düzenlenen ilk turunda da en fazla oyu almış ve ilk turun ardından, Rusya yanlısı çizgideki diğer parti olan Bizim Ülke Partisi, ikinci turda İgor Dodon’u destekleme kararı almıştı. İgor Dodon, başkanlığının kesinleşmesinden sonra yaptığı açıklamada, ülkede siyasi kutuplaşmaların olmaması gerektiğini belirterek, kendisinin hem Rusya yanlısı seçmenin hem de AB yanlısı seçmenin cumhurbaşkanı olacağını söyledi.

putin-avrupa-da-kendine-bir-muttefik-daha-buldu_x_8958155_3666_z51

AVRUPA’NIN SİYASİ AÇIDAN EN İSTİKRARSIZ ÜLKESİ

Rakibi Maya Sandu’yu da seçimlerdeki gayretlerinden ötürü tebrik edne Dodon, Sandu’yla bugün bir araya gelmeyi planladığını belirtti. Avrupa’nın siyasi açıdan en istikrarsız ülkesi olarak kabul edilen Moldova, yıllardan beri, Batı yanlıları ile Rusya yanlıları arasındaki yoğun siyasi mücadeleye tanık oluyor.

AB YERİNE GÜMRÜK BİRLİĞİ’NE ÜYE OLACAK

Uzmanlar, halen iktidarın Batı yanlılarında olduğu Moldova’da toplumun önemli bölümünün, son yıllardaki ekonomik olumsuzluklara tepki olarak Rusya yanlısı adayı desteklediği değerlendirmesini yapıyor. Sosyalist Parti Başkanı İgor Dodon, daha önceden, seçilmesi halinde, Moldova’nın AB entegrasyonu yerine, Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan’ın üye olduğu Gümrük Birliği’ne üye olacağını söylemişti.

İŞ ADAMININ GÖZDAĞI KARŞILIK BULMADI

Diğer taraftan, ülkedeki en güçlü iş adamı olan ve Batı yanlısı siyasetçileri destekleyen Vlad Plahotnyuk, Rusya yanlılarının kaznaması halinde Moldova’yı büyük çalkantıların bekleyeceğini söyleyerek, gözdağı vermişti. Uzmanlar, Dodon’un Rusya yanlısı çizgisine rağmen, seçimlerden sonra denge siyaseti gütmeye çalışacağını söylüyor.