Mercedes’in Reklamı Yasaklandı!

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Alman otomobil üreticisi Mercedes geçtiğimiz günlerde E-Serisi sürücüsüz otomobillerine ilişkin bir reklam yayınlamıştı.

Sürücüsüz otomobillerin sürücülere sağladığı rahatlığı ve güvenliği odağına alan reklam beraberinde büyük tartışmaları meydana getirmişti.

Nitekim Mercedes, reklamda kendi otomobillerini diğer şirketlerin çözümlerinden önde tutmuş, kendisini sürekli “en iyi” olarak tanıtmıştı.

Şimdiki süreçte ise piyasada var olan sürücüsüz otomobil rekabetinde, bir takım değerleri göz önünde bulundurmayan Mercedes‘in reklamı yasaklandı.

Mercedes reklamı neden yasaklandı?

Federal Ticaret Komisyonu, şirketler ve kullanıcılardan gelen şikayetler üzerine Mercedes‘in E-Serisi sürücüsüz otomobil reklamını yayından kaldırma kararı aldı.

Kaynaklardan alınan bilgiler ise reklamın yayından kaldırılma sebeplerini açıkça ortaya koyuyor.

Kendi şirketini överek, piyasanın en iyisi olduğuna yapılan vurgulara ek olarak; reklamda kendi otomobiline uygulasa da, diğer şirketlerin otomobillerinin önüne geçebildiği vurgusu Mercedes‘in önümüzdeki süreçte de başını ağrıtacak gibi gözüküyor.

mercedes-benz-f015-7.jpg

Engadget’ta yer alan habere göre henüz televizyon yayınları kaldırılan reklama, gelecek süreçte nasıl bir yaptırım uygulanabileceği bilinmiyor.

Fakat Mercedes‘in rekabet içerisinde haksız rekabet yaratma isteğinin kendisi adına olumsuz sonuçlanmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.