Kanser hastalarına yogalı terapi

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kanser hastaları, zorlu tedavi sürecini biraz olsun hafifletmek, zihinlerinin boşalmasına ve ruhsal olarak kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamak amacıyla, tıbbi tedavilerinin yanı sıra yoga ile yaşama tutunuyor.

Ankara Medicana Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Tek’in katılımıyla gerçekleştirilen ve fizik tedavi uzmanının operatörlüğünde yapılan seanslarla, hastalar medikal tedavinin yorgunluğunu yoga ile atma fırsatını yakalıyor.

Doç. Dr. Tek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanser tedavisinde tıbbi uygulamaların yaşamsal önem taşıdığını ve tedavi sürecinde tartışmasız uygulanması gerektiğini vurguladı. Medikal tedavinin hasta için yorucu olabildiğinin altını çizen Tek, hastaların kendilerini daha iyi hissedebilmesi ve rahatlaması amacıyla hekim kontrolünde destekleyici aktivitelere izin verilebileceğini söyledi.

Kanserin, tanı konulduktan sonra hastayı ruhen ve bedenen etkileyen bir hastalık olduğunu anlatan Tek, hastada depresyon, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik gibi genel belirtiler dışında organ tutulumlarına bağlı kansızlık, nefes darlığı, kemik ağrıları gibi çeşitli şikayetlere neden olabildiğine dikkati çekti.

Tek, kanser tedavisi sırasında verilen kemoterapi ilaçlarının bulantı, kusma, iştahsızlık gibi yan etkileri olabildiğine işaret ederek, “Bu nedenle tedaviye destek amaçlı uygulanan alternatif tıp uygulamaları içinde bilimsel verilerin desteklediği, faydası gösterilen yöntemlerden biri yogadır” diye konuştu.

Yoga ile hastaların vücudunu daha iyi tanıma fırsatı bulduğunu anlatan Tek, şunları söyledi:

“Düzenli yapılan yoga seansları, hastayı stresten uzak tutar, vücudundaki hormonal salınımları dengeler. Buna bağlı olarak iştahta düzelme olur, anksiyete ve depresyon bulguları azalır. Solunum egzersizleri sayesinde organlara giden kan akımı düzenlenir, düzenlenmiş oksijen iştahı arttırır ve kas egzersizleri sayesinde vücut ağrıları azalır. Yoga kanser hastalarının yaşam kalitesini artırır ve motivasyonu yükseltir.”

-“Yoga ile yaşamdan keyif almayı da ihmal etmiyoruz”

Yoga etkinliklerinde yer alan S.G de uygulamanın çok önemli bir sosyal sorumluluk anlayışı olduğunu, Kanserle Dans Derneğinin buna ilişkin duyurum yapıldığını aktardı.

Etkinliği, tedavi sürecinde hastaların kendilerine ayırabilecekleri keyifli bir zaman olarak tanımlayan S.G, “Konusunda uzman yoga eğitmeni eşliğinde seansa katılmak bizleri fiziken ve ruhen çok rahatlattı. Zorlu bir tedavi sürecinden geçiyoruz. Bizim için, içimizi rahatlatan bu tür etkinlikler çok önemli” dedi.

Faaliyetin hastaların moralini yükselttiğini belirten S.G, “Böyle bir faaliyetin düzenlenmesi, kendimizi daha da değerli hissettiriyor. Hayata daha sıkı tutunuyoruz, daha güçlü bir şekilde tedavimize devam ediyoruz ve geleceğe inanıyoruz. Yaşamı daha çok seviyoruz. Çünkü, hayatta tutunmaya çalışırken ne kadar yorulsak da yoga ile yaşamdan keyif almayı da ihmal etmiyoruz. Çok, teşekkür ediyoruz” sözlerine yer verdi.

S.G, bu tür etkinliklerin tüm hastane ve merkezlerde verilmesi gerektiğine inandığını dile getirdi.