CHP’den İhraç Edilen Aylin Nazlıaka’nın Partiye Dönme Talebi Reddedildi

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın, CHP’den ihracının iptali talebiyle açtığı dava reddedildi.

CHP’Lİ AYLİN NAZLIAKA’NIN TALEBİ REDDEDİLDİ

Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesindeki karar duruşmasına, CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) tarafından “bir milletvekilinin odasındaki Atatürk resmini indirdiği” iddiasıyla partiden ihraç edilen Nazlıaka, avukatı ve CHP’nin avukatı katıldı.

NAZLIAKA’NIN AVUKATI BİLİRKİŞİ RAPORU SUNUP İHRACIN İPTALİNİ İSTEDİ

Son beyanı dinlenen Nazlıaka’nın avukatı Gökhan Candoğan, daha önce dosyaya kabul edilen bilirkişi raporu da dikkate alınarak müvekkilinin partiden ihracının iptali istemiyle açtıkları davanın kabul edilmesini talep etti.

CHP’NİN AVUKATI DAVANIN REDDİNİ İSTEDİ

CHP’nin avukatı Çağlar Çağlayan ise başka bir kararı örnek göstererek, bilirkişi raporuna itibar edilmemesini ve davanın reddi yönünde karar verilmesini istedi.

NAZLIAKA: GÜNAH KEÇİSİ İLAN EDİLDİM

Avukatların ardından söz alan Nazlıaka, CHP avukatı Çağlayan’ın emsal gösterdiği kararın kendi dosyasıyla benzerliğinin bulunmadığını savundu. “Kendisine ‘gazeteci’ diyen birinin haberiyle partisinin lince uğradığını ve kendisinin de günah keçisi seçildiğini” söyleyen Nazlıaka, ihraç kararının kamu ve parti vicdanında bir karşılığı bulunmadığını öne sürdü.

“MAHKEME DAVAYI KABUL EDERSE YUVAMA DÖNECEĞİM”

Mahkemenin davayı kabul etmesiyle, “ait olduğu yere, yuvası olarak gördüğü partisine döneceğini” söyleyen Nazlıaka, bir yıldır süren davanın kabulüyle parti vicdanında da kamu vicdanında da adaletin tesis edilmiş olacağını iddia etti.

MAHKEME NAZLIAKA’NIN İSTEĞİNİ KESİN OLARAK REDDETTİ

Beyanları dinledikten sonra kararını açıklayan hakim Hatice Zerrin Gürkanlı, Siyasi Partiler Kanunu’nun 57. maddesi gereği, Nazlıaka’nın, CHP’den ihracının iptali talebiyle açtığı davanın kesin olarak reddine hükmetti.