Almanya’ya Dil Şartsız 2 Milyon İşçi Alınacak

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Türkiye dışında çalışma imkanları araştıranların gözü kulağı Almanya’dan gelecek haberde. Almanya’da İçişleri Bakanlığı hazırladığı yeni yasa tasarısının detaylarını paylaşmıştı. İşçi açığını kapatmak için 2 milyon kişiye kolaylık sağlanacak, dil şartı kaldırılacak. İşsiz kalan kişiler ise ayda 451 euro yardımla geçinebilecek.

Almanya’ya 2 milyon işçi alımında hazırlıklar tamam. İşsiz kalana ayda 451 euro yardım yapılacak. Yurt dışı çalışma fırsatlarını araştıran vatandaşlar için Almanya kapıları açıyor. Hizmet sektöründen bilim insanlarına kadar milyonlarca kişiye kolaylık sağlanacak.

Almanya’da hükümetin Avrupa Birliği dışından gelen vasıflı işçilerin göç etmesini kolaylaştırmasını hedefleyen Nitelikli Göçmenlik Yasası Federal Meclis’ten geçmişti.Düzenlemeye göre, Almanya’da iş teklifi almış kişilerin çalışması kolaylaşacak. Ayrıca henüz iş bulamamış ancak iş bulma potansiyeli olan kişilere kolaylık sağlanacak. Bu durumda kişinin genel nitelikleri, deneyimi, Almanya ile bağlantısı ve yaşı önem kazanacak.

AKRABASI OLAN DAHA AVANTAJLI

Yeni sisteme göre 1960’lı yıllarda olduğu gibi Türkiye’den Almanya’ya yoğun bir işçi akımı olması bekleniyor. Almanya’da akrabası veya bağlantısı olanlar daha çabuk gitme avantajı yakalayacak.

Almanya’nın yeni işçi politikasında, uzman ya a vasıflı personel hızla Almanya’ya gidebilecek ve iş piyasasında yer bulabilecek.

Türkiye’de bir mesleği olan ve çalışan bir kişi, iş alanında Almanya’dan teklif alırsa veya iş bağlantısı kurarsa gidebilecek. Meslek eğitimi ve mesleği geliştirmek de olumlu karşılanan bir kriter olacak. Yani mesleğinde gelişmek isteyenler Almanya’da çalışma imkanı bulabilecek.

2 YIL TECRÜBE ARANIYOR

Almanya’ya gitmek isteyenlerde en az iki yıllık iş tecrübesi aranıyor. Nitelikli işçi, Türkiye’den alacağı bir sertifika veya belge ile uzmanlığını kanıtlayabilecek.Almanya’da çalışmak isteyenler için diploma denkliği şartı aranmayacak. Eğitim dışında çalışma olacaksa bir iş yeri bulma ve maaş garantisi şartı istenecek.

Almanya’ya dil şartsız 2 milyon işçi alınacak! İşsiz kalana ayda 451 Euro yardım

PUAN SİSTEMİ UYGULANACAK

İşe alımda çalışana puan sistemi uygulanacak. Her bir nitelik için puan verilecek. Örneğin, Almanca ve İngilizce bilmek artı puan olacak. Almanya ile bağı olmak, mesleki deneyimler bu puanı yükseltecek.

Çalışmak isteyenler, gerekirse haftada 20 saatten az olmamak kaydıyla denemeye alınabilecek. Bu deneme süresi maksimum 2 hafta olacak.

Çalışma hakkı kazanan kişilerin toplu sözleşme hakkı olacak ve ilk günden itibaren sosyal güvenlik primleri ödenecek.