Türkiye-Şili Diplomatik İlişkilerin 90. Yıl Sergisi açıldı

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 8. Büyükelçiler Konferansı çerçevesinde Türkiye’de bulunan Şili Dışişleri Bakanı Munoz ile “Türkiye-Şili Diplomatik İlişkilerin 90. Yıl Sergisi”nin açılışını yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığındaki serginin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ve Şili’nin diplomatik ilişkilerinde 90’ıncı yılın kutlanması vesilesiyle yıl boyunca birçok ortak faaliyetin gerçekleştirileceğini söyledi.

İkili ilişkilere dair birçok belge fotoğrafın yer aldığı serginin, karşılıklı dostluğun önemli bir nişanı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Benim için sergide yer alan en önemli belge iki ülke arasında 30 Ocak 1926 yılında imzalanan Dostluk Anlaşması’nı gösteren belgedir. Bu anlaşma ile, Şili genç Türkiye Cumhuriyeti’ni tanıyan ilk Latin Amerika ülkesi olmuştur” dedi.

Çavuşoğlu’nun ardından söz alan Şili Dışişleri Bakanı Munoz, ikili ilişkilerde geride kalan 90 yılın, kendisinin Şili’nin başkenti Santiago’dan Ankara’ya olan uzun mesafeyi katettiğine değen bir süre olduğunu söyledi.

Sergide yer alan fotoğraf ve belgelerin, 90 yıl boyunca iki ülke ilişkilerinde elde edilen kazanımları göz önüne serdiğine dikkati çeken Munoz, “Gelecek 90 yıl boyunca neler yapacağımızı düşünerek daha çok yeni adım atabiliriz” dedi.

Türkiye profesyonel liginde Şilili futbolcuların oynadığını ve Türk dizilerinin Şili’de çok ünlü olduğunu belirten Munoz, “Sadece hükümetler arasında değil insanlar arasında da bir bağ kuruyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, Çavuşoğlu ve Munoz, davetlilerle sergiyi gezdi.

Sponsorlu Baglantılar

GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR
GALERİ
REKLAMLAR
Editörün Seçtikleri

  • förbix gts 35 yorumları
  • ariana grande
  • ece seckin
  • adriana lima
  • zara larsson
  • kamagra nasıl temin edilir
  • kardiyoloji doktoru bülent özdemir