Terör Saldırılarına Batı Medyasından Destek

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Ülkelerindeki kanlı terör eylemleri sonrasında rahatsız edici hiçbir görüntüyü ekranlarına taşımayan Batı medyası, aynı hassasiyeti Türkiye amacıyla göstermedi.

Paris’te 13 Kasım 2015’te 130 bireyin hayatını kaybettiği terör saldırıları başta olmak üzere Avrupa’daki hiçbir terör eyleminde, kanlı fotoğraf ya da görüntü paylaşmayan Avrupa medyasının, bugün SultanAhmet’te ortaya gelen saldırının sonrasında yayınladığı rahatsız edici görüntüler yaşanan çifte standardı gözler önüne serdi.

Fransız medyası, patlama sonrasında ambulansın amacıyladeki bir yaralının görüntülerini kısmen buzlayarak servis ederken, İtalyan medyası da görüntülerin bir bölümünü buzlayarak çevrede yaşanan panik durumunu seyircisine ulaştırdı.

“İngiliz basını metro bombalama görüntülerini vermemişti”

İngiliz basını ise çoğu terör saldırısında gösterdiği hassasiyeti SultanAhmet’teki terör saldırısında da gösterdi. İngiliz yayın kuruluşu BBC,saldırıyla alakalı birtakım Türk haber ajanslarının görüntülerini kullanarak, polis kordonu ve ambulans görüntülerine yer verdi.

İngiliz basını 7 Temmuz 2005’teki Londra metro ve otobüs bombalamalarında da kanlı görüntüler vermemiş, muhabirler polis kordonlarının dışından saldırıların gerçekleştiği metro istasyonlarının yakınından yayın yapmıştı.

Başta Fransız basını olmak üzere uluslararası basın 13 Kasım saldırılarından sonra kanlı ya da rahatsız edici hiçbir görüntü kullanmamış, seyirciyi paniğe sürükleyecek yayından bilhassa kaçınmıştı.