Uşak’taki FETÖ Operasyonunda Yeni Tutuklamalar

   2022 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Uşak’taki Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) tahkîkatsı kapsamında, örgüte finans sağlanması savına dair operasyonda gözaltına alınan 9 şüpheliden 4’ü tutuklandı.

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY’nin finans kanadına yönelik sürdürülen tahkîkatda elde edilen bilgi ve iddialar tarafında operasyonun üçüncü ayağında, Uşak, Antalya, Mersin, Adıyaman ve İzmir’deki ev ve iş bölgelerinde gözaltına alınan ve sabah adliyeye çıkarılan örgütün eski “Uşak imamı” bulunduğu ileri sürülen M.A.G. (56), S.K. (38), H.H.D. (50), A.G. (42), A.Y. (41), F.K. (50), İ.G. (35), İ.T.(42) ve K.B (41), savcılık ifadelerinin sonrasında tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Zanlılardan örgütün eski “Uşak imamı” bulunduğu ileri sürülen Mehmet A.G, Abdurrahman G, Ali Y. ve Serdar K, “FETÖ’ye üye olmak”, “Anayasal düzeni bozmaya çalışmak”, “örgüt adına propaganda yapmak”, “örgüte gelir sağlayıcı faaliyetlerde bulunmak”, “himmet adı altında zorla para toplamak, toplanan paraları vatan dışına çıkarmak”, “örgüte finans desteği sağlamak istemeyenler üstünde baskı kurmak” gibi suçlardan tutuklanırken, H.H.D, A.Y, F.K, İ.G, İ.T. ve K.B. adli denetim ve vatan dışı yasağı kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Mahkeme tahkîkat kapsamında 2 bireyin yakalanmasına karar verdi.

Böylece tahkîkat kapsamında tutuklu sanık adedi 9’a yükseldi.

– Soruşturma

Uşak’ta, FETÖ/PDY’ye finansal destek sağlamak hedefiyle “himmet” adı altında halktan zorla topladıkları parayı paravan şirketler vasıtasıyla İsrail, Güney Afrika, ABD ve Tunus gibi ülkelere kaçırdıkları, ilaveten tekrar “himmet” adı altında toplanan malları paraya çevirmek hedefiyle anlaşmalı şeklinde kamu ihaleleri düzenlenmesini sağladıkları ve bu malları kamu kurumlarına fahiş fiyatlara satıp ihalelere fesat karıştırdıkları, belirli dönemlerde yüklü oranda parayı vatan dışına götürdükleri iddiaları üstüne yapılan 3 operasyonda, 60 şahıs ile ilgili yakalama kararı çıkarılmış, 46 şahıs gözaltına alınmış, bir bireyin ise diğer bir suçtan cezaevinde bulunduğu belirlenmişti.

Gözaltına alınanlardan Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) Başkanı Ali Y , “Türkiye imamının yardımcısı” bulunduğu öne sürülen Hazim S, iş adamları Barış A, Mehmet S. ve Mehmet D. FETÖ’ye üye olmak, anayasal düzeni bozmaya çalışmak” suçlarından tutuklu bulunuyor.

Operasyon kapsamında Fetullah Gülen’in de aralarında varbulunduğu 13 şahıs ile ilgili yakalama kararı çıkarılmıştı.