Kablosuz Şarj Tesla’ya da Geldi!

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Akıllı telefonlarda her geçen gün yaygınlaşmaya başlayan kablosuz şarj özelliği, bu kez otomobil dünyasında karşımıza çıkıyor.

Geçmişli yıllarda pek de mümkün gözükmeyen ancak günümüzde artık telefonlara dahi giren yenilik, Tesla tarafından üretilen Model S otomobil modelinde kullanılmaya başlandı.

Bizzat Plugless adındaki üçüncü parti şirket tarafından geliştirildiği açıklanan yeni kablosuz şarj kiti, Model S’i herhangi bir şekilde prize bağlı kalmadan şarj etmeyi mümkün hale getiriyor.

Burada dikkat çekilmesi gereken en büyük nokta, bahsi geçen şarj kitinin Tesla tarafından üretilmemiş olması. Plugless her ne kadar güvenilir bir firma olarak nam salmış olsa da şarj kitinin 3. parti üretim olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

1 Saatlik Şarj ile 32 KM

Plugless, yaptığı açıklamada yeni şarj kiti sayesinde 1 saatlik şarj ile 32 km yolun gidilebileceğini belirtti. Bu değerin kablosuz şarj teknolojisine göre oldukça iyi olduğu söylenebilir. Saatlik bazda iyi bir performans sunan kit, elbette buna göre de bir fiyatlandırma politikasına sahip.

tesla-kablosuzsarj.jpg

2440 Dolar Olarak Ücretlendirilmekte

Eğer Model S sahibiyseniz ve otomobilinizi kablosuz bir şekilde şarj etmek istiyorsanız 2440 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Bunun yanında şarj kitinin 0 derece ile 50 derece sıcaklık arasında çalışabildiğini de belirtelim. Açıkçası soğuk havalarda olası sorunların baş göstermesi mümkün gözükmekte.