Endonezya ve Vietnam’dan Brezilya’ya Et Yasağı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Brezilya’daki bozuk et skandalının yankıları tüm dünyada sürmeye devam ediyor. Endonezya ve Vietnam da Brezilya’dan et ithalatını durdurma kararı aldı. Endonezya Tarım Bakanlığı Hayvan Sağlığı Dairesi Başkanı Ketut Diarmita, Brezilya’dan sığır eti ve tavuk ithalatının geçici olarak askıya alındığı açıkladı.

”İÇ PAZARDA ET İTHALATINA İHTİYAÇ YOK”

Diarmita, sığır eti ve tavuk talebine ilişkin yürütülen araştırmada şu an için iç pazarda ithalata ihtiyaç duyulmadığını ifade etti. Bu arada Endonezya Et Ticaret Komisyonu da Brezilya’dan et ithalatının kalıcı olarak durdurulmasını talep ederek et ithalatında prosedür ve fiziksel incelemelerin daha da sıkılaştırılması gerektiğini kaydetti.

Komisyon ayrıca et ithalatındaki düzenlemelerin, düşük kalitede ürünlerin yanı sıra helal olmayan etlerin de ülkeye girişini önlemesi gerektiğini vurguladı.

VİETNAM DA BREZİLYADAN ET İTHALATINI DURDURDU

Vietnam haber ajansı VNA’ya göre Vietnam Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı (MARD), Brezilya’da et skandalı kapsamında incelemeye alınan 21 fabrikadan et ithalatını 23 Mart’tan itibaren geçici olarak durduran bir karar çıkardı.

Kararda, Hayvan Sağlığı Dairesi’nden 23 Mart’tan önce ülkeden ithal edilen etlerin yakından incelenmesi ve söz konusu 21 şirketten alınan etlerin tespit edilmesi durumunda bildirilmesi talep edildi. Karar çerçevesinde Hayvan Sağlığı Dairesi, Brezilya’nın ithal edilen ürünlerin hijyen olup olmadığını belirlemek ve MARD’a rapor etmekle görevli olacak.

ETLER, LİMANLARDA BEKLETİLİP TEST EDİLİYOR

Hayvan Sağlığı Dairesi, önceki gün yaptığı açıklamada Brezilya’dan ithal edilen tüm etlerin limanlarda bekletilip test edildiğini ve sadece gerekli niteliklere sahip etlerin ülkeye girdiğini açıklamıştı. Dünyanın en büyük et ihracatçılarından Brezilya’da bozuk etlerin son kullanma tarihlerini değiştirdikleri, etlere kimyasal madde ve su karıştırdıkları iddiasıyla 21 et üreticisi şirket hakkında soruşturma başlatılmış, 3 firmaya üretim yasağı getirilmişti.

AB ÜLKELERİYLE BİRLİKTE 9 ÜLKE ET İTHALATINI DURDURDU

Bozuk et skandalının çıkması üzerine Avrupa Birliği (AB), Çin, Şili, Hong Kong, Japonya, İsviçre, Mısır, Suudi Arabistan, Meksika ve Jamaika, bu ülkeden donmuş et ithalatını geçici olarak durdurduğunu açıklamıştı.