Kılıçdaroğlu Hakkında Bomba İddia: “Genel Başkanlığı Düştü”

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

CHP’de kurultay tartışmaları devam ederken, 2015’teki kurultayın ertelenmesini Yargıtay’a taşıyan eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, 27 Temmuz tarihi itibarıyla Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığının hukuken düştüğünü öne sürdü.

Kurultay tartışmalarının sürdüğü CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili çok konuşulacak bir iddia gündeme geldi. 2015’teki kurultayın ertelenmesini Yargıtay’a taşıyan Yargıçlar ve Savcılar Birliği eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu,27 Temmuz tarihi itibarıyla Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığının hukuken düştüğünü iddia etti. Kılıçdaroğlu’nun 25 ve 26 Temmuz 2020 tarihinde yapılan son kurultayda genel başkanlığa seçildiğini hatırlatan Eminağaoğlu, “Genel başkanın görevi sona ermiş olup parti meclisi ve kurultay delegelerinin görevleri devam etmektedir” dedi.

CHP’DE KURULTAY TARTIŞMALARI

Seçimlerin ardından değişim ve kurultay tartışmalarının başladığı CHP’de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili dikkat çeken bir iddia gündeme geldi. Eski CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın, “Yönetimin görev süresi 27 Temmuz’da bitiyor. Parti kendini hukuken gözden geçirmeli” uyarısının ardından dikkat çeken bir açıklama da eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’ndan geldi.

EMİNAĞAOĞLU’NDAN DİKKAT ÇEKEN “KILIÇDAROĞLU” ÇIKIŞI

2015 yılında gerçekleştirilmesi gereken kurultayın 2016 yılına ertelenmesini CHP üyesi olarak Yargıtay’a taşıyan ancak CHP delegesi olmadığı için itirazı kabul edilmeyen Eminağaoğlu, “CHP tarihinde, kurultaylar çekişmeli geçmiş ise de kurultaylar süresi içinde yapılmıştır. Şu anda yaşanan durum, nedense Sayın Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı döneminde yaşanır oldu ve de ilk kez yaşanmıyor” ifadelerini kullandı.

“KURULTAY İÇİN ÖNGÖRÜLEN 3 YILLIK SÜRE DOLDU”

T24’e konuşan Eminağaoğlu, Kılıçdaroğlu’nun 25 ve 26 Temmuz 2020 tarihinde yapılan son kurultayda genel başkanlığa seçildiğini hatırlatarak, “CHP Tüzüğünde ve Siyasi Partiler Yasası’nda (SPY), kurultayların iki yılda bir yapılacağı, en çok bir yıl ertelenebileceği hükmü yer alıyor. CHP, 2022 Temmuz ayına kadar kurultayını yapmayarak, kurultayı bir yıl erteleme yoluna gitti. Şimdi kurultay için öngörülen toplam üç yıllık süre dolmuş durumda” dedi.

“GÖREV SÜRESİ KENDİLİĞİNDEN SONA ERİYOR”

Eminağaoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Siyasi Partiler Yasası’nın 15/2’nci maddesi hükmüne göre, en çok üç yıl için seçilen genel başkanın genel başkanlık görevi, bu süre dolduğunda kendiliğinden sona eriyor. Yasada, hatta tüzükte bile, mevcut genel başkanın görevi, yeni genel başkan seçilip göreve başlayıncaya kadar devam eder şeklinde bir hüküm yer almıyor. Sayın Önder Sav’ın, önceki günlerde verdiği beyanatında ‘CHP genel başkanının görev süresi doluyor’ diyerek işaret ettiği durum bu olmalı. Hukuksal durum kısa ve öz olarak ifade edilmiş. Burada görevi düşüyor, görev süresi kendiliğinden sona eriyor. Böyle bir durumda, genel başkanlık makamı boşluk kaldırmayacağından, Siyasi Partiler Yasası7nın 15/5 inci maddesindeki düzenlemeye göre, Parti Meclisi’nin toplanarak, partiyi temsil yetkisini kendi içlerinden bir kişiye vermesi gerekiyor.

“45 GÜN İÇİNDE OLAĞANÜSTÜ KURULTAYIN TOPLANMASI GEREKİYOR”

Bu durum, Parti Meclisine yasanın verdiği zorunlu bir görevdir. Parti Meclisi bu gündemle olağanüstü toplanmak durumunda. Parti Meclisi’nin toplanarak, nitelikli yeter sayı aranmadan konuyu karara bağlaması, sonrasında da 45 gün içinde Olağanüstü Kurultayın toplanması gerekiyor. Genel başkanının görev süresi en çok üç yıllık sürenin bitimi ile sona ermesine rağmen, Siyasi Partiler Yasası’nın 16/2’nci maddesine göre, Parti Meclisi “iki olağan kurultay” arasında görev yaptığından, bu nedenle genel başkanın aksine, Parti Meclisinin görevi en çok 3 yıllık süre dolunda sona ermiyor. Bu durum karşısında da Parti Meclisi, yetki ve görevlerinin yerine getirmek durumundadır. Yine CHP Tüzüğünün 38/1-3 üncü maddesinde delege tanımı yapılmış ve kurultay delegeleri de bu tanım içinde ifade edilmiş olup, “delegelerin de görevlerinin yeni delegeler seçilinceye kadar” devam edeceği belirtilmiştir. Henüz yeni kurultay delegeleri seçilmediği için, olağanüstü kurultay, 2020 yılındaki kurultay delegelerinden, delegelikleri devam edenlerle toplanmak durumundadır.”