Ders kitaplarını genç öğretmenler de inceleyecek

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) mevzuatta yaptığı değişiklikle, ders kitaplarını inceleme sürecinde panelist olarak görev almak için öğretmenlikteki hizmet şartı 10 yıldan 5 yıla indirildi.

Böylece daha genç öğretmenlerin de sürece dahil edildiği yeni düzenlemeyle, yaklaşık 250 bin öğretmene daha incelemede görev alma imkanı verildi.

MEB Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, ders kitaplarının niteliğini geliştirmek ve ülke genelinden öğretmenlerin kitapların incelenmesi ve değerlendirilmesi sürecine katılımlarını sağlamak amacıyla hazırlanan Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliği, 12 Eylül 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu yönetmeliğin uygulanmasında edinilen tecrübeler, ilgili kurum ve kuruluşlar, öğretmenler ve genel olarak eğitim camiasından gelen talepler değerlendirilerek, uygulamadaki yönetmelikte bazı değişikliklere gidildi.

Buna göre, daha genç öğretmenler de ders kitaplarını inceleme sürecine dahil edilebilecek. Panelist olarak görev almak için 10 yıl olan hizmet şartı, 5 yıla indirildi. Böylece yaklaşık 250 bin öğretmene daha ders kitaplarını incelemede görev alma imkanı verildi.

Düzenlemeyle, ders kitaplarının incelenmesi ve onaylanması ile ilgili işlemlerde öğretmenlerin katılımının daha geniş tabana yayılması hedeflendi. Ayrıca üniversitelerden en az 5 yıllık deneyime sahip okutman veya öğretim görevlilerinin ders kitaplarının incelenmesinde görev almalarına imkan sağlandı.

Ders kitaplarının incelemesi ile değerlendirilmesinde görev alacak öğretmen ve akademisyenlerin, “http://e-mufredat.meb.gov.tr/” adresinden Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Bilgi Sistemi’ne kayıt yapması gerekiyor. Yönetmelikteki değişiklikle, bu hakka sahip 5-10 yıl arası deneyime sahip öğretmenler ile öğretim görevlileri ve okutmanların sisteme kaydı isteniyor.

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -