Batı Trakya’da eğitim boykot edildi

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Okul Aile Birliği ve Encümen Heyeti’nin kararıyla gerçekleştirilen eylemde, okula çantasız gelen öğrenciler, derse girmedi ve öğretmenlerin okula girmesine izin vermedi.

İskeçe’de, kent merkezindeki okul önünde toplanarak azınlık okullarındaki öğretmen açığının kapatılmasını ve Türkiye ile Yunanistan arasındaki eğitim protokolü uyarınca azınlık okullarında okutulmak üzere Türkiye’den gönderilen kitapların okullara dağıtılmasını isteyen öğrenciler, Türkçe ve Yunanca “Kuzuların sessizliği” yazılı pankart açtı.

Okul Aile Birliği Başkanı Sibel Konte, AA muhabirine yaptığı açıklamada, azınlık okullarında yeni eğitim yılı başından itibaren öğretmen ve kitap eksikliği yaşandığını belirterek, tüm girişimlere rağmen Yunan makamlarının bu soruna ilgisiz kaldığını söyledi.

Merkez İlkokulunda Türkçe kitap ve öğretmen eksikliğinin yanı sıra Yunanca ders kitaplarında da eksiklikler bulunduğunu ifade eden Konte, “Eksiklikler nedeniyle birçok ders yapılamıyor ve çocuklarımız öğle olmadan eve dönüyor. Türkiye’den gönderilen kitaplar okullarımıza verilmiyor. Yeterli sayıda öğretmen yok. Bu sorunu tüm ilgili makamlara ve mercilere iletmemize rağmen herhangi bir sonuç alamadık ve sesimizi duyurabilmek için bu eylemi gerçekleştirmeye karar verdik” dedi.

Konte, Okul Aile Birliği ve Encümen Heyeti’nin çağrısıyla başlatılan eyleme tüm öğrenci velilerinin destek verdiğine işaret ederek, “Boykota yoğun bir destek var. Çocuklarımız okullarda gerekli eğitimi alamıyor. Eylemi yarın, öbür gün ve öğretmenlerimiz gelene kadar sürdürmekte kararlıyız. Dilerim bu eylemin olumlu sonucu olur ve ilerideki yıllara da yararı olur” diye konuştu.

Merkez İlkokulu Encümen Heyeti Başkanı Kadri Abdülhalil ise okulda büyük oranda kitap ve öğretmen eksikliği nedeniyle yeterli eğitimin yapılamadığını ifade ederek, sorunun ilgili makamlara bildirilmesine rağmen çözüm getirilmediğini belirtti.

Abdülhalil, “Aldığımız bilgilere göre, Gümülcine bölgesindeki azınlık okullarında da aynı sorunlar yaşanıyor. Sorunlarımızı demokratik yollarla dile getirme kararı aldık. Çözüm oluncaya kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Bu arada, eylem yerine gelerek Okul Aile Birliği ve Encümen Heyeti ile görüşen İskeçe İlköğretim Müdürü Athanasios Marku, azınlık okullarındaki sorunun çözümü için çalışmaların sürdüğünü kaydederek, öğrencilerden derslere girmelerini istedi.

Marku, Eğitim Bakanlığının bu konuda mümkün olan her şeyi yaptığını vurgulayarak, öğretmen atamalarının pazartesiye kadar çözüleceğini ve Türkçe okul kitaplarının denetimlerinin tamamlanmasının ardından okullara dağıtılacağını söyledi.

Daha önce de buna benzer sözler verildiğini ancak yerine getirilmediğini ileri süren veliler, azınlık okullarında öğretmen ve Türkçe kitap problemi çözüme kavuşana kadar eyleme devam edeceklerini dile getirdi.

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -