Uzmanlar Uyardı Turşuda Tansiyon Riski Var

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kış mevsimlerinde ortaya çıkan bazı hastalıkların yaygın hale gelmesi, bağışıklık sistemine faydalı olan, grip ve soğuk algınlıklarına iyi gelen turşunun tüketimini de artırıyor. Sağlık açısından birçok yararı olan havuç, kornişon, salatalık, yeşil domates, biber, soğan, sarımsak, lahana ve kereviz yaprakları gibi sebzelerin, sirke, limon ve tuz desteğiyle yapılan turşular, özellikle kış aylarında yoğun ilgi görüyor.

Bazı rahatsızlıklara iyi gelmesinin yanı sıra turşunun gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisinin bulunması, kış aylarında bu gıdaya talebi de artırıyor.

EN ÇOK İLGİ SARIMSAK, LAHANA VE SALATALIK TURŞUSUNDA

Turşu satan esnaf Ünal Atalay, kış mevsiminde özellikle sarımsak, lahana ve salatalık turşusunun ilgi gördüğünü söyledi.

“KENDİSİNİ HASTA HİSSEDENLER BİR BARDAK TURŞU SUYUYLA İYİLEŞİYOR”

Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak ile lahana turşularının grip ve soğuk algınlığına karşı şifa kaynağı olduğunun bilindiğini belirten Atalay, şöyle konuştu: “Kış aylarında turşu suyunun da tüketimi artıyor diyebilirim. Kendisini biraz hasta gibi hisseden vatandaşlarımız, bir bardak acılı turşu suyuyla hemen toparlanabiliyor. Sadece bir kilogram sarımsak turşusu alan müşterilerim var. Sadece suyu için gelen müşterilerim oluyor. Genel olarak tüm müşterilerimin bu dönemde ortak tüketim sebebi sağlık.”

HER 3 KİŞİDEN 1’İ HİPERTANSİYON HASTASI, FAZLA TÜKETİME DİKKAT!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alparslan Birdane, turşunun grip ve soğuk algınlığına fayda sağlayabileceğini belirterek, 18 yaşından büyük her 3 kişiden 1’inin hipertansiyon hastası olma riskinden dolayı bu gıdanın fazla tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

TUZ MİKROPLARA KARŞI SAVAŞÇI AMA FAZLASI RİSK

Kış aylarında yaşanan gribal enfeksiyonlarda sodyumun önemli olduğunu ifade eden Birdane, şunları kaydetti: “Tuzun mikroplara karşı bir savaşçı olduğunu biliyoruz. Fakat kullanımı yükseldikçe insan sağlığını da riske sokuyor. Turşular, içinde bulunan tuz oranlarının yüksekliğinden özellikle tansiyon hastaları için riskli bir yiyecek. ‘Tuzu az kullanmamız gerekiyor’ dediğimizde sofrada kullanılan tuz akıllara geliyor. Halbuki tükettiğimiz birçok yiyeceğin içinde tuz mevcut. Hepsini baz alarak günlük tüketimin 6 gramdan fazla olmamasına dikkat etmeliyiz. Gribal sorunlarımızı çözelim derken tansiyonumuzu yükseltmeyelim.”

BESLENME UZMANI: GRİBAL ENFEKSİYON İÇİN DOĞAL YİYECEK

Eskişehir Acıbadem Hastanesi beslenme uzmanı Gözde Gence de “Turşu, içinde barındırdığı sodyum oranından dolayı gribal enfeksiyonlara fayda sağlamak için kullanılabilecek doğal bir yiyecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

BESLENME UZMANI DA TURŞUNUN TANSİYON İÇİN RİSK OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Gözde Gence, doğal yollarla yapılan turşunun faydalarının yanı sıra zararının da olabileceğinin altını çizerek, özellikle kalp rahatsızlığı ve tansiyonu olan hastaların turşu tüketimiyle ilgili çok dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

casibom - grandpashabet giriş - oran.net -