Rusya’dan Petrolle İlgili Endişelendiren Uyarı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya yönelik yaptırımları değerlendiren Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rus petrolüne yönelik bir ambargonun piyasalarda “felakete” neden olacağını ifade ederek, “Petrolün varil fiyatı 300 doların üstüne çıkabilir” dedi.

Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya karşı ardı ardına ülkeler ve şirketler yaptırımlarını açıklamaya devam ediyor. Bu nedenle Brent petrol, varil başına 139 dolar ile yaklaşık son 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştı; toptan gaz fiyatları ise iki katından fazla arttı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rus petrol ihracatına yönelik olası yaptırımları değerlendirdi.

“RUS PETROLÜNE ALTERNATİF BULMAK BİR YILDAN UZUN SÜRER”

Avrupa’da Rus petrolüne alternatifin kolay bulunamayacağına işaret eden Novak, “Bu bir yıldan uzun sürer ve Avrupalı müşteriler için çok daha pahalı olur. Avrupalı politikacılar, vatandaşlarını, onları neyin beklediğini, benzin, elektrik ve ısınma fiyatlarının fırlayacağı konusunda dürüstçe uyarmalıdır.” diye konuştu.

“VARİL FİYATI 300 DOLARIN ÜSTÜNE ÇIKABİLİR”

Novak, Rus petrolüne olası bir ambargo nedeniyle fiyatların önemli oranda artacağına işaret ederek, “Rus petrolüne yasakların küresel piyasa için felaket sonuçlara yol açacağı kesinlikle açıktır. Petrolün varil fiyatı 300 doların üstüne çıkabilir.” ifadesini kullandı.

“BU DURUMDAN KİMSE FAYDA SAĞLAMAZ”

Rusya’nın petrol ihracatına ambargo gelmesi halinde sevkiyatlarını başka bölgelere yönlendirebileceğini anlatan Novak, bu durumdan kimsenin fayda sağlamayacağının altını çizdi.

Novak, Rus ordusunun Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali’ne saldırdığına yönelik suçlamaları kabul etmediklerini vurgulayarak, “Rus silahlı kuvvetleri, tesiste çalışan Ukraynalı uzmanlarla iş birliği içinde çalışıyor.” ifadesini kullandı.