“Partnerlerimize silah desteğini artıracağız”

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Washington yönetiminin DAİŞ’le mücadele adımlarını güçlendireceğini belirterek, “Partnerlerimize daha fazla ateş gücü, ikmal ve lojistik destek sağlayacak, Musul ve Rakka’nın kuzeyinde DAİŞ’in kontrolüne son vermelerine yardımcı olacağız.” dedi.

Carter’ın ev sahipliğinde, Almanya’nın Stuttgart kentindeki ABD Avrupa Komutanlığında, DAİŞ’e karşı askeri mücadeleye katılan ülkelerin savunma bakanları bir araya geldi.

Toplantıya Almanya, Fransa, İtalya, Danimarka, İngiltere, Hollanda, İspanya, Norveç, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda savunma bakanları katıldı.

Toplantının ardından basına açıklama yapan Carter, savunma bakanlarının DAİŞ’e kalıcı darbe vurmak amacıyla atılacak adımları ele aldıklarını söyledi.

Silah desteği artacak

Uluslararası koalisyonun bölgedeki partnerlerine silah ve mühimmat desteğini arttıracağını, askeri eğitimleri geliştireceğini, gelecek günlerde bölgeye daha fazla ülkeden özel kuvvetler personeli gönderilebileceğini dile getiren Carter, “Partnerlerimize daha fazla ateş gücü, ikmal ve lojistik destek sağlayacak, Musul ve Rakka’nın kuzeyinde DAİŞ’in kontrolüne son vermelerine yardımcı olacağız.” ifadesini kullandı.

Carter, NATO’nun da DAİŞ ile mücadeleye daha fazla katkı sağlayabileceğini kaydederek, “NATO ülkelerinin hepsi mücadeleye zaten katkıda bulunuyorlar. Türkiye’den İngiltere’ye, İspanya’dan Norveç’e, hepsi katkıda bulunuyor ve buna müteşekkiriz. Üyelerin katkılarının yanı sıra NATO da ek bazı katkılar sağlayabilir, bunlar şu anda tartışılıyor.” açıklamasında bulundu.

Koalisyon, Münbiç’i konuştu

DAİŞ’in, Suriye’nin kuzeyindeki Münbiç’teki etkinliği konusunda uyaran ve buna son verilmesi gerektiğini kaydeden Carter, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün Münbiç bölgesinin önemini ve bu bölgenin DAİŞ’e kapatılmasını konuştuk. Özellikle de yabancı savaşçıların buradan geçtiği, ülkelerimize ve koalisyon üyelerine potansiyel saldırı planlarının buradan kaynaklanabileceği düşünüldüğünde, bu bölge önemli.”

Carter, Suriye içinde DAİŞ’le mücadele eden yerel partnerlere desteklerinin süreceğini belirterek, terör örgütünün kontrolündeki Rakka kentini kuşatacak ve baskı altına alabilecek daha fazla yerel güce ihtiyaç duyulduğunu, bunu yapabilecek grupları araştırdıklarını ve bu grupları güçlendirmeyi amaçladıklarını bildirdi.