MEB’den 3 ile ‘telafi’ yazısı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB), Mardin, Şırnak ve Diyarbakır valiliklerine “telafi eğitimine” ilişkin yazı gönderildi. Yazıya göre, 8’inci ve 12’nci sınıflara yönelik, telafi eğitimlerinin yanında, yarıyıl tatilini de içine alacak şekilde üst öğrenime hazırlık, destekleme ve yetiştirme kursları da uygulanacak.

Yazıda, son dönemlerde ülkede bazı yerleşim yerlerinde eğitim öğretim ile ilgili kısmı aksamalar olduğu, bu yerlerde eğitime geçici sürelerle ara verildiği ve buradaki öğrencilerin okula devam edemedikleri anımsatıldı.

Bu kapsamda, Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Dargeçit ve Nusaybin ilçeleri ile Şırnak’ın Cizre, İdil ve Silopi ilçelerindeki öğrenciler için ilgili yönetmelikler çerçevesinde telafi eğitimi yapılacağının daha önce duyurulduğu hatırlatılan yazıda, ilgili genelgede de ilk ve orta dereceli okullarda, ders yılının 180 iş günü olarak uygulandığı ve 28 Eylül 2015-17 Haziran 2016 arasında eğitim ve öğretime açık olacağının belirtildiği kaydedildi.

Devamlı öğrenciler gibi değerlendirilecek

Yazıya göre, 2015-2016 ders yılı birinci döneminde, okulların zaman zaman kapalı olması, öğrencilerin okula devam edememesi nedeniyle, devamsızlığı bulunan öğrencilerin durumu devamlı öğrenciler gibi değerlendirilecek.

Ortaöğretim kurumlarına devam edenlerden, her dersten en az bir yazılı sınav notu alan öğrenciler için ilgi Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Yazılı ve uygulamalı sınavlar” başlıklı maddesinde yer alan “…öğrenciler her dersten en az iki yazılı sınava katılmak zorundadırlar” hükmü aranmayacak.

Tüm derslerden hiç notu bulunmayan öğrenciler için ilgili yönetmelikler çerçevesinde telafi eğitimi yapılacak. 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencilerine yönelik olarak telafi eğitimlerinin yanında, yarıyıl tatilini de içine alacak şekilde üst öğrenime hazırlık, destekleme ve yetiştirme kursları da uygulanacak.

Telafi programları, okulların açık olduğu günlerde, hafta içi veya hafta sonlarında gerçekleştirilecek.

Başka ile giden öğrenciler için de kontenjan şartı aranmayacak.