Mahkeme elektrik faturasındaki 5 kalemi iptal etti

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Erzincan Tüketici Mahkemesi, bir avukatın ortağı olduğu akaryakıt istasyonuna gelen elektrik faturasında yer alan 5 kalem ödemenin yasadışı olduğu iddiasıyla açtığı davada, bu bedellerin iadesi ile bundan sonraki faturalardan çıkarılmasına karar verdi.

Erzincan Barosu’na kayıtlı avukatlardan Bahadır Pir’in, ortağı olduğu akaryakıt istasyonuna tahakkuk edilen elektrik faturasında, “dağıtım”, “iletim”, “kayıp”, “PSH sayaç” ve “PHS” bedeli adı altındaki kalemlerin yasa dışı olduğu iddiasıyla Erzincan Tüketici Mahkemesi’ne açtığı dava sonuçlandı.

Mahkeme, 10 Mart tarihinde sonuçlandırdığı davada, söz konusu bedellerin yasal dayanağı olmadığına karar vererek, davaya konu faturadaki kesinti bedellerinin iadesine ve bundan sonraki faturalarda bu kalemlerin çıkarılmasına hükmetti.

“Tüm tüketicilerin faydalanacağı bir karar oldu”

Pir, mahkeme kararına ilişkin yaptığı açıklamada, mahkemenin yaklaşık 1 yıl süren yargılama sonucunda, gerekli araştırmalar ve bilirkişi raporları alınarak, iddiaya konu olan ödeme kalemlerini yasa dışı bularak iadesine ve bundan sonraki faturalarda yer almamasına karar verdiğini kaydetti.

Pir, “Tüketici mahkemesinin verdiği bu karar, tüm tüketicilerin faydalanacağı bir karar oldu. Bu kararın, vatandaşlara yol gösterici olacağı ve diğer davalar için emsal olacağı düşüncesindeyiz” şeklinde konuştu.