‘Düşük Faiz’ İçin Kritik Toplantı Bugün Gerçekleşecek

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Sektörde faaliyet gösteren en büyük bankalar ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) yöneticileri, bugün Akben başkanlığında İstanbul’da bir araya geliyor.

BDDK Başkanı Akben, söz konusu toplantı ve sektördeki son gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, ekonominin gidişatı ile ilgili seri toplantılar yaptıklarını ve önceki gün Ankara’da da Finansal İstikrar Komitesi toplantısının gerçekleştiğini hatırlatarak, söz konusu toplantıda verileri takip ettiklerini, 15 Temmuz’dan itibaren uyguladıkları politikanın durumuna baktıklarını ve yeni şeylerin gerekli olup olmadığını irdelediklerini söyledi.

“Kararlar gayet isabetli olmuş” diyen Akben, bunun yanında rakamlar ile kredilere de baktıklarını, burada da herhangi bir olumsuzluk görmediklerini ifade etti. Akben, kredilerde kayda değer bir bozulma olmadığını, bankaların şu anda borçlanabildiğini, sendikasyonlarını devam ettirdiklerini ve yenilediklerini, şu anda borçlanma konusunda herhangi bir sorun olmadığını vurguladı.

“BANKALARDAN DA BEKLİYORUZ”

Akben, bugün bankacılık sektörünün üst düzey yöneticileriyle İstanbul’da bir araya geleceklerini, söz konusu toplantının kararını önceki gün aldıklarını bildirdi.

Bankaları son günlerde verilen mücadeleye destek vermeleri ve bu mücadeleye herhangi bir zarar gelmemesi ile gerek bankaların faiz politikaları gerekse kredi politikalarında herhangi bir olumsuzluk yapmaması açısından uyardıklarını belirten Akben, “Şimdi bunların yüz yüze de bir tartışmasını yapacağız. Piyasanın, ülkenin ve ortamın normalleşmesi açısından olağan süreç içerisinde bankalarımızın rolünü konuşacağız.” dedi.

Vatandaşlar ve hükümetin gösterdiği bu milli duruş ve seferberliği bankalardan da beklediklerini ifade eden Akben, toplantıya sistemik öneme haiz, ilk 10’daki büyük bankaları davet ettiklerini, ayrıca TKBB ve TBB yöneticilerinin de toplantıda hazır bulunacağını bildirdi.

erdogan-talimati-verdi-faizler-dusebilir_x_8675196_8945_z1[1]

“BÜYÜMEYE DESTEK BEKLİYORUZ”

Mehmet Ali Akben, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Konut alımlarında özellikle devlet ve özel sektör bankaları lütfen, şu faiz oranlarını yıllık şöyle 9’a doğru çekiversinler” şeklindeki çağrısına ilişkin, bu konuyu da bugünkü toplantıda gündeme getireceklerini bildirdi.

Akben, “İngiltere, dün çok uzun yıllardan beri indirmediği bir faiz oranını indirdi. Büyümeye destek bekliyoruz. Ülkenin kurtuluşunun büyüme ile olduğunu düşünüyoruz. Burada da bilhassa bireysel tarafta, konut tarafında, şirketlerin kredilerle desteklenmesini, faizler konusunda aşağı doğru bir yönün olmasını bekliyoruz. Bunları da bugün konuşup değerlendireceğiz.” şeklinde konuştu.

KREDİ KARTI TAKSİT SAYISININ ARTIRILMASI GÜNDEMDE

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun “Kredi kartı taksit sayısının 9’dan 12’ye, belki 14’e yükseltilmesi mümkün olabilir. Tüketici kredilerinde 36 ay olan vade süresi biraz daha uzatılabilir. Bunlar ekonomide hareketlilik sağlayabilir. Tabii bunlar bir duyuma dayalı değil. Bizim bankacılık sektörü olarak beklentilerimiz bu yönde” şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine de, Akben, bu konunun uzun süreden beri gündemlerinde bulunduğunu ve çalışma gerektiren bir konu olduğunu söyledi.

Akben, şunları kaydetti:
“Bu konuyu çalışacağız. Makroekonomik dengeleri de göz önüne alarak bu konuya da bir çözüm bulma konusunda rakamları çalışmamız lazım. O olur, bu olur, taksit sayısı şuraya gelir, buraya geliri dillendirmek… Daha çok taze… Konuyu Merkez Bankası ile birlikte çalışacağız. Çalıştıktan sonra bu konuyu hükümetin gündemine getireceğiz. Bu konuda bir takvim vermek doğru olmaz. Çünkü şu an çok hızlı bir dönemdeyiz. Bu konuda bir takvim veremem ama çalıştığımızı söyleyebilirim.”

“(ODEABANK’IN 1 MİLYAR LİRALIK SERMAYE ARTIRIMI) PARA ÜLKEYE ÖNCEKİ GÜN GELDİ”

BDDK Başkanı Akben, Bank Asya’nın tasfiye konusunun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF) gündeminde bulunduğunu hatırlatarak, konuyla ilgili yasa ile belirlenen süreler olduğuna işaret etti.

Akben, bankada mevduatı bulunanların parasını ne zaman alabileceğine yönelik olarak da, “Bu konuda bir tarih vermek sakıncalı olabilir. İnceleme gerektiren bazı konular var. Çünkü Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile ilgili olup olmadığı araştırılması gereken hesaplar var. Bunları netleştirdikten sonra gerekli açıklamalar yapılacaktır. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, herhangi bir mağduriyet olmayacak.” diye konuştu.

Odeabank’ın 1 milyar liralık sermaye artırım kararı aldığını anımsatan Akben, “Para ülkeye, önceki gün sermaye hesabına geldi. Arkadaşlarımız incelemesini tamamlayıp bitirdi diyebiliriz.” ifadesini kullandı.