Hayır Oyu Veren Alman Vekil Konuştu

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Alman Federal Meclisi’nde, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını tanıyan karar tasarısının oylamasında tek ret oyunu veren Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Bettina Kudla, Almanya dışındaki ülkelerde tarihi değerlendirmelerde bulunmanın Alman meclisinin görevi olmadığını belirtti.

“ALMAN FEDERAL MECLİSİ’NİN GÖREVİ DEĞİLDİR”

Mecliste yapılan oylamada neden ret oyu verdiği konusunda kişisel internet sitesinden yazılı açıklama yapan Kudla, “Diğer ülkelerdeki olaylarla ilgili tarihi değerlendirmelerde bulunmak, Alman Federal Meclisi’nin görevi değildir.

“SORUMLULUK TÜRKİYE’DEDİR”

Tarihi olayların değerlendirilmesi söz konusu ülkelerin, bu durumda da Türkiye Cumhuriyeti’nin sorumluluğundadır.

“TASARI, TARİHÇİLERİ KAYNAK GÖSTERMEMEKTEDİR”

Söz konusu karar tasarısı, anılan soykırım değerlendirmelerine, örneğin tarihçileri kaynak göstermemektedir.” ifadelerini kullandı.

“İLİŞKİLER ZORA GİRECEKTİR”

Mecliste kabul edilen kararın ne gibi siyasi ve maddi sonuçlar doğuracağının da bilinmediğini ifade eden Kudla, “Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkiler bu kararla zedelenecektir. AB ile Türkiye arasındaki sığınmacılarla ilgili anlaşmanın uygulanması da zora girecektir.

tek-hayir-oyu-veren-alman-vekil-konustu_x_8494282_729_z2[1]

Bu, ilticacılarla sığınmacılar konusunda Avrupa’da ortak çözümlerin zor bulunması sebebiyle de üzücü bir durum.

Türkiye Cumhuriyeti ile sığınmacılar konusunda varılan anlaşmanın bozulması durumunda büyük insani sorunların yanı sıra Almanya için daha da fazla masraf ortaya çıkacaktır.” görüşüne yer verdi.

Meclis kararında eski Alman İmparatorluğu’nun sorumluluğundan söz edildiğini ancak bu sorumluluğun nelerden ibaret olduğunun belirtilmediğini de kaydeden Kudla, Alman meclisinin günümüzde de birçok katliamdan haberi olduğuna ancak Almanya’nın tüm çabalarına rağmen Suriye’deki katliamların durdurulamadığına dikkati çekti.