Görüşme Masasından Kalkan Rum Lidere Bakan Çavuşoğlu’ndan Tepki

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kıbrıs müzakereleri sırasında kapıyı çarpıp çıkan Rum lider Anastasiadis’in tutumuna Türkiye’den sert tepki geldi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Rum tarafının tavrı müzakereye ve adadaki sürece bakış açısını gösteriyor” dedi.

Rum tarafının masaya dönmemesi halinde gereğini yapacaklarını ve müzakerelerin biteceğini belirten Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“MÜZAKEREYE BAKIŞ AÇILARINI GÖSTERİYOR”

Bu esasen Rum tarafının müzakereye ve adadaki sürece bakış açısını gösteriyor. Üstelik Rum parlamentosunun kabul ettiği Enosis kararı Türkiye ve Kıbrıs Türkü için kabul edilemez bir karardır. Bu kriz bugün Anastasiadis’in masadan kalkmasıyla başlamadı, bu kararın meclis tarafından kabul edilmesiyle başladı. Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanmasını hala görüşüyorlar, karar kabul ediyorlar. Yani emellerinden vazgeçmemişler. Diğer taraftan Türkiye’nin garantisine ve güvenlik konularına artık ihtiyaç yok.

“MASAYA DÖNMEZLERSE GEREĞİNİ YAPARIZ”

Siz bir taraftan Enosis’i istiyorsunuz, diğer taraftan Türkiye’nin garantisini kaldıralım diyorsunuz. Bunların gerçek niyeti bu yaklaşımlarla ortaya çıkmıştır. Bu konularda Kıbrıs Türk tarafının ve Türkiye’nin ne kadar haklı olduğunu kendileri ortaya koydular. Biz bugüne kadar hep yapıcı bir tutum sergiledik. Ne istediğimizi biliyoruz, ne istemediğimizi de biliyoruz. Net bir şekilde kaprissiz kompleksiz kendine güvenen bir devlet gibi güçlü bir ülke gibi net toplantılarda ortaya koyuyoruz. Aynı tutumu Kıbrıs Türk heyetinin de sergilediğini görüyoruz. Böyle olunca da işte Rum tarafı masadan kaçıyor. Müzakere istiyorlarsa o masaya döneceklerdir, istemiyorlarsa da kendileri bilir. Artık bir daha da böyle bir müzakere olmaz, gereğini yaparız.

MASAYI TERK EDEN ANASTASİADİS: BEN KAÇMADIM

Kıbrıs’ta çözüm için 20 aydır yürütülen müzakerelerde bugün kapıyı çarparak müzakere masasını terk eden Rum lider Nikos Anastasiadis’den kriz sonrası kameraların karşısına geçerek açıklama yapmıştı.

Açıklamada Kıbrıs Türk tarafını ve Türkiye’yi suçlayan Rum lider Anastasiadis, “Birkaç dakika ara istedim, geri döndüğümde Akıncı gitmişti. BM arabulucusu Eide de Akıncı’nın gittiğini farketmedi” demişti.