Ukrayna ile ticarette hedef 20 milyar dolar

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Kocaeli Valiliğini ve Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti.

Bu sabah Türkiye’de bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’ya eşlik ettiğini ve İstanbul’da iş adamlarıyla bir araya geldiklerini anlatan Elitaş, “Türkiye Ukrayna arasındaki iş ilişkilerinin üst seviyelere çıkabilmesi, Türkiye ve Ukrayna cumhurbaşkanlarının iddialı bir şekilde ortaya koyduğu 20 milyar dolarlık hedefe ulaşabilmek için İstanbul’da iş adamlarıyla bir araya geldik. Yakın bir zamanda Ukrayna’ya gidip, Türk iş adamlarının yatırım yapabilmeleri, yatırımlarının daha üst seviyeye gelebilme şartlarını değerlendireceğiz. Serbest ticaret anlaşmasını gözden geçiriyoruz. En yakın zamanda serbest ticaret anlaşmasını hayata geçireceğiz” diye konuştu.

Kocaeli Valilik binasını çok beğendiğini, külliyeye girince müthiş bir mutluluk duyduğunu ifade eden Elitaş, şunları söyledi:

“Türkiye’ye yakışır, örnek bir valilik yerleşkesi olmuş. Ortada çok büyük bir avlu, avlunun içerisinde halkın ihtiyaçlarına sunulan bir kafeterya ve etrafa dağılmış çok güzel çalışma alanları oluşmuş. Bu valiliği anlatacağım, planlanamasını kim yaptıysa harika bir yer olmuş. Tebrik ediyorum. Vilayet yapısına uygun bir yerleşkenin başka vilayetlerde de yapılmasını tavsiye edeceğim, teşvik edeceğim. Düşünenleri tebrik ediyorum. Yapanlara, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Kocaeli’nin kendileri için önemli bir vilayet olduğunu vurgulayan Bakan Elitaş, şöyle konuştu:

“Başarılı bir büyükşehir belediye başkanımız, birlikte milletvekilliği yaptığımız şimdi İzmit Belediye Başkanı olan bir arkadaşımız var. Partimizin il başkanlarının olduğu, ekip olarak çalışan ender illerimizden birisidir. Gençlik kollarımız, kadın kollarımız, ana kademe ile Kocaeli örnek alınan bir ilimiz. Sanayide de ticarette de örnek. Katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum.