Trump Yeni Vize Yasaklarını İmzaladı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

ABD Başkanı Donald Trump, seyahat, vize ve göçmenliğe yönelik yeni düzenleme getiren ancak Federal Mahkeme tarafından geri çevrilen kararnameyi bugün yeniden imzaladı. Daha önce nüfusu Müslüman ağırlıklı 7 ülkenin vatandaşlarına ABD’ye giriş yasağı getiren kararnamenin yeni düzenlemesinde, Irak listeden çıkarıldı.

Mahkemenin seyahat yasağına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdiği önceki kararnamede yer alan listede Irak, İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen bulunuyordu. Kararname ayrıca Amerika’nın mülteci kabul programlarını askıya almıştı.

Trump’ın başkanlık özel yetkisini kullanarak yeniden imzaladığı kararnamede Suriye’li sığınmacılar da kapsam dışı bırakıldı.

7 ÜLKEYE YASAK MAHKEMEDEN DÖNMÜŞTÜ

Trump, 27 Ocak’ta imzalanan ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman 7 ülke vatandaşlarına ABD’ye giriş yasağı getiren başkanlık kararnamesinin yürütmesinin durdurulmasının ardından, “Bu karar terörle savaşmak içindi” demişti.

YEŞİL KARTI OLANLAR DA KAPSAM DIŞI

Ayrıca yeni düzenlemeden ABD’de yasal oturma hakkına sahip Yeşil Kartlılar (Green Card) ve halihazırda geçerli bir Amerikan vizesi bulunanlar etkilenmeyecek. Bu durumda söz konusu ülkelerden yeni Amerikan vizesine başvuruların 90 gün boyunca durdurulacağı belirtildi.

MÜLTECİLERE 4 AY YASAK UYGULANACAK

Önceki düzenlemede “ikinci bir talimata kadar ABD’ye kabulleri durdurulan” Suriyeli mülteciler de, yeni düzenlemede diğer mültecilerle aynı statüde ele alındı ve tüm mülteci programının 4 aylığına askıya alındığı duyuruldu.